Start - Aktualności - Trwa Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem Politechniki Śląskiej

Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem Politechniki Śląskiej
Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki jest hasłem przewodnim 17. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się 23 kwietnia 2025 r. w Katowicach i potrwa do piątku – 25 kwietnia. Był to też główny temat dyskusji panelowych, w których uczestniczyli eksperci Politechniki Śląskiej.
Stół z obowiązującymi do tej pory zasadami bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego został wywrócony i trzeba na nowo zbudować ład – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Bezpieczny ład powinien być oparty na siedmiu filarach – zaznaczył z kolei w liście do uczestników Kongresu prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Do tych filarów oprócz bezpieczeństwa militarnego – bezpieczeństwa granic i ludzi, należą także bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, ekonomiczne, zdrowotne oraz cyberbezpieczeństwo.
Politechnika Śląska wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, a głos naszych reprezentantów w debatach potwierdzał, że wiedza i doświadczenie naukowców mogą z sukcesem wspierać transformację.
- Usłyszeliśmy dziś sporo o tym, jak wielkie środki zostaną przeznaczone na rzecz technologii dla zbrojenia. Chcemy uczestniczyć w tym procesie. Powinno to wybrzmieć, że nie tylko przemysł, ale także nauka i pracownicy Uczelni mogą w tym zakresie wiele zaoferować - mówił w panelu o „Nauce dla gospodarki” Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
Rektor zaznaczył, że obecność Politechniki Śląskiej na Europejskim Kongresie Gospodarczym z każdym rokiem się rozrasta, a dzięki temu Uczelnia staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Mamy swoje stoisko, na którym zatrzymują się liderzy ze świata przemysłu i decydenci, a to przynosi namacalne efekty w postaci nowych relacji i przedsięwzięć.
- Jesteśmy w centrum regionu, który najbardziej dotyka proces transformacji. Chcemy uczestniczyć w tych zmianach, stad też obecność naszych ekspertów w panelach. Trwają m.in. prace nad tzw. Białą Księgą Transformacji Energetycznej, w którą się mocno zaangażowaliśmy. Ważne są dla nas także tematy transformacji cyfrowej i polityki klimatycznej. Nasi eksperci mają wiele do powiedzenia w tych tematach – dodał Rektor.

Głos Politechniki Śląskiej wybrzmiał także w rozmowach nt. kształcenia kadr na trudne czasy.
- Ze względu na kształcenie studentów, a w przyszłości absolwentów, którzy zasilą rynek, ważne jest, byśmy uczestniczyli w takich wydarzeniach jak Europejski Kongres Gospodarczy. Wsłuchujemy się w potrzeby biznesu. Słyszymy wiele o bezpieczeństwie energetycznym i staramy się na to odpowiadać i tak konstruować nasze programy studiów, aby nasi absolwenci mieli odpowiednie kompetencje – mówiła prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej.
W tym celu uruchamiane są nowe kierunki studiów odpowiadające trendom. W poprzednich latach były to np. technologie jądrowe, w tym roku powstaną trzy nowe kierunki ściśle związane ze zrównoważonym rozwojem.
- W maju rozpocznie się rekrutacja na kierunek zrównoważona konsumpcja i produkcja oraz zielone technologie, a także rewitalizacja terenów poprzemysłowych. To jest nasza odpowiedź na potrzeby rynku i trwający proces transformacji energetycznej w regionie. Tym samym zapewniamy naszym przyszłym studentom kompetencje, na które będzie zapotrzebowanie – dodała Prorektor.

Oprócz roli dydaktycznej, Politechnika Śląska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podkreślała swoje działania na rzecz powstawania innowacji i nowoczesnych technologii, dzięki czemu wspiera przemysł i gospodarkę.
- Widać to po zainteresowaniu wynalazkami na naszym stoisku. Mamy się czym pochwalić, jeśli chodzi o innowacje dla energetyki i bezpieczeństwa. Łazik marsjański czy drony to tylko niektóre z tych rozwiązań, które są obecnie rozwijane i potrzebne – mówił dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
Stoisko Politechniki Śląskiej stało się dziś miejscem spotkań z przedstawicielami biznesu, co może zaowocować nowymi projektami z przemysłem.

Do piątku głos Politechniki Śląskiej będzie słyszalny jeszcze w licznych debatach.
W pierwszym dniu kongresu w panelu nt. przyszłości lotnictwa wystąpił prof. PŚ Jarosław Kozuba - dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej. W debacie nt. transformacji Śląska brała udział prof. Małgorzata Dobrowolska. Z kolei w czwartek o miejscu człowieka w Przemyśle 5.0 będzie mówiła prof. dr hab. inż. Bożena Skołud, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej, o kompetencjach cyfrowych - dr hab. inż. Szymon Ogonowski, prof. PŚ, zaś o technologiach jądrowych powie dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ.
Zapraszamy także do wysłuchania naszych ekspertów w piątek, w ostatnim dniu Kongresu w tematach współpracy międzynarodowej uniwersytetów, edukacji klimatycznej oraz kompetencji na czas transformacji.

fot. Maciej Mutwil