Start - Aktualności - Tradycja dla fanów samochodów i motocykli

Tradycja dla fanów samochodów i motocykli
26 marca na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach zorganizowano spotkanie dla fanów motoryzacji „Samochody i motocykle na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej – kilkadziesiąt lat tradycji”. Aulę wypełnili studenci oraz uczniowie szkół średnich, a w wydarzeniu aktywnie uczestniczyli także absolwenci Wydziału.
- Chcieliśmy tą imprezą przypomnieć o wieloletniej tradycji kształcenia na naszym Wydziale. To już bowiem 56 lat bez przerwy - mówi dr hab. inż. Zbigniew Stanik, prof. PŚ, organizator wydarzenia, który przedstawił także ofertę dydaktyczną Katedry Transportu Drogowego. - Samochody były, są i będą. Podobnie jest z naszym nauczeniem w Katowicach. Zajmujemy się nie tylko nauką z zakresu eksploatacji pojazdów samochodowych, ale także między innymi zagadnieniami związanymi ze spedycją czy ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prodziekan ds. nauki i współpracy na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej dr hab. inż. Andrzej Kubik, prof. PŚ oraz Kierownik Katedry Transportu Drogowego prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz.
- Absolwenci Wydziału to nasza największa duma i wizytówka. Cieszymy się, że pojawili się na tym wydarzeniu jako przedstawiciele ważnych firm w branży motoryzacyjnej. Zakres naszego kształcenia jest na tyle szeroki, że absolwenci potrafią się dostosować do przeróżnych wyzwań. Staramy się ich przygotować tak, aby kariera zawodowa stała przed nimi otworem – tłumaczy prof. Łazarz.

Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać wykładów m.in. Prodziekana Andrzeja Kubika („Sieć CAN w pojazdach samochodowych”), menadżera elektromobilności w Volvo Trucks mgr. inż. Tomasza Łysiaka („Bezpieczeństwo elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo") oraz absolwenta Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej mgr. inż. Grzegorza Galanta, elektronika w dziale jakości ZF Braking System Gliwice.
- Studia na Politechnice Śląskiej dały mi ogromnie ważne podstawy w różnych obszarach motoryzacji, co pomaga mi w obecnym życiu zawodowym. Do tego w trakcie studiów było mnóstwo szkoleń. Prof. Zbigniew Stanik mocno pomógł w tym, że mogliśmy z kolegami jeździć po przeróżnych firmach i zdobywać doświadczenie. Poza tym niezwykle pomogła mi aktywność w kole naukowym Silesia Automotive, w którym zdobyłem dużo wiedzy dotyczącej między innymi układów elektrycznych - wspominał Grzegorz Galant, który wygłosił wykład „Nowoczesne systemy hamulcowe stosowane w pojazdach samochodowych”. Opowiedział w nim m.in. o technologii „brake by wire”, czyli elektronicznie sterowanych hamulcach. – Jest ona już stosowana w lekkich pojazdach dostawczych. Wiąże się z nią sporo korzyści, jak krótsza droga hamowania, niższe koszty montażu oraz mniejsza ilość komponentów.

Głównym celem spotkania było promowanie wiedzy technicznej na temat pojazdów samochodowych i motocykli. Służyła temu także prezentacja motocykli marki Honda z salonu JKK MOTO, samochodów marki Toyota Mirai zasilanych wodorem z salonu Toyota Katowice oraz pokaz nowoczesnego wyposażenia warsztatowego firm Texa oraz Italcom. Studenci oraz uczniowie chętnie przyglądali się m.in. motorowi Honda z serii Africa Twin.
- To legenda wśród motocykli. Ten model kilkunastokrotnie zwyciężał bowiem w rajdzie Paryż-Dakar i jest stworzony do jazdy po pustyni – tłumaczy prof. Stanik.– Przygotowaliśmy program z myślą, aby uczestnicy mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego. Cieszę się, że nasi absolwenci tak chętnie pomogli w zorganizowaniu spotkania.