Na zdjęciu widać odwiedzających stoisko Politechniki Śląskiej podczas 4 design days
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 29.01.2024

Tłumy odwiedziły stoisko Wydziału Architektury na 4 DESIGN DAYS

Tłumy odwiedzających, nowe kontakty społeczno-gospodarcze i doskonała promocja nauki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej – tak w skrócie można podsumować minioną edycję 4 DESIGN DAYS, podczas których prezentowali się naukowcy i studenci Politechniki Śląskiej.

Od 25 do 28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywała się jedna z największych imprez dla pasjonatów architektury, wystroju i projektowania. 4 DESIGN DAYS jak zwykle przyciągnęło tłumy mieszkańców z całego regionu, którzy szukali inspiracji i poznawali trendy w projektowaniu. Dyskusje na ten temat odbywały się z udziałem naukowców Politechniki Śląskiej. Dzięki zaangażowaniu pracowników i studentów Wydziału Architektury, powstało także atrakcyjne stoisko. Główną perełką była tu ceramiczna makieta osiedla akademickiego w Gliwicach.

Na zdjęciu widać stoisko Politechniki Śląskiej

- W tym roku postawiliśmy na prezentację rzemiosła. Rzemiosła wspierającego architektów i architektów wnętrz. Mozaika, którą zaprezentowaliśmy była tego przykładem. Architektura powinna czerpać ze współpracy z rzemieślnikami, artystami, producentami, w myśl idei Bauhaus – mówił dr Krzysztof Groń, prodziekan Wydziału Architektury.

- Te targi stwarzają warunki właśnie do tego, by studenci mogli się spotkać z producentami i projektantami i porozmawiać o ewentualnych polach współpracy. Przygotowuję ich cały rok do tego, żeby prezentowali się na targach, bo to dla nich wielka szansa -  dodał dr Groń.

Studenci prezentowali odwiedzającym mozaikę wykonaną podczas zajęć na Wydziale Architektury. Prace trwały ponad rok. Młodzi projektanci chwalili się także swoimi pomysłami na meble z odzysku. Prezentowano m.in. meble z kartonu czy starych opon.

mini_10

Dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ podkreślił, że 4 DESIGN DAYS to ważne wydarzenie, na którym Politechnika Śląska jest obecna od lat.

- Zawsze promujemy Wydział Architektury, naszych studentów i dorobek pracowników. Na tych targach są obecni wszyscy nasi partnerzy przemysłowi, z którymi rozmawiamy o nowych projektach naukowo-badawczych, a nawet przystępujemy wspólnie do projektów grantowych. To doskonała okazja, żeby nawiązywać dobre relacje biznesowe – mówił podczas targów dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross.

Podczas 4 DESIGN DAYS odbyła się również debata pt. "Gra w osiedle, gra o przyszłość środowiska zamieszkania", którą poprowadził dr hab. inż. arch. Tomasz Bradecki, prof. PŚ. Celem debaty była dyskusja nad świadomością społeczną i innowacyjną edukacją w zakresie kształtowania atrakcyjnych osiedli mieszkaniowych. Zaprezentowano grę karcianą, która powstała na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

mini_6 (1)