Start - Aktualności - Tłumy na Dniach Otwartych Politechniki Śląskiej

Tłumy na Dniach Otwartych Politechniki Śląskiej
Setki zainteresowanych ofertą kształcenia na Politechnice Śląskiej pojawiło się na Dniach Otwartych naszej Uczelni 27 marca 2025 r.
Dni Otwarte w gliwickim kampusie Politechniki Śląskiej jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na możliwość odwiedzenia laboratoriów, zapoznania się z ofertą kształcenia i nowymi kierunkami. Na auli Politechniki Śląskiej tegorocznych maturzystów i uczniów szkół średnich, którzy przybyli z województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego przywitały władze rektorskie.
Jako pierwszy głos zabrał Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który zaznaczył, że wychodzimy do kandydatów z coraz nowocześniejszą ofertą kształcenia, dostosowując się do potrzeb przyszłego rynku pracy.
- Nasza oferta wyróżnia się na tle innych uczelni w kraju, bo koncentruje się wokół kształcenia powiązanego bezpośrednio z praktyką zawodową. Współpracując ściśle z otoczeniem społeczno-gospodarczym i biznesem, wiemy, że kształcenie praktyczne jest cenne. Realizujemy je w oparciu o projekty PBL (Project Based Learning) z udziałem studentów, w grupach kilkuosobowych – mówił Rektor. – Oferujemy naszym studentom także możliwość rozwijania swoich umiejętności praktycznych i zainteresowań w Studenckich Kołach Naukowych, których mamy około stu – dodał.

Z ofertą kół naukowych kandydaci mogli się zapoznać na stoiskach oraz podczas prezentacji w auli. Kandydaci na studia dowiedzieli się, że na Politechnice Śląskiej, w czasie wolnym można projektować bolidy oraz inne nowoczesne pojazdy elektryczne i autonomiczne oraz pracować nad wynalazkami opartymi o sztuczną inteligencję i odpowiadającymi na potrzeby nowoczesnych branż np. automatyzacji, robotyzacji i branży kosmicznej.
Podczas prezentacji oferty kształcenia Politechniki Śląskiej na rok 2025/2026 nie mogło zabraknąć informacji o nowych kierunkach studiów. W sumie w ofercie jest ich kilkadziesiąt na wszystkich wydziałach Politechniki Śląskiej. Jednak szczególną uwagę Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Anna Chrobok poświęciła trzem nowościom.

- Wsłuchujemy się w zapotrzebowania rynku pracy, analizujemy raporty, które mówią, jakie umiejętności będą w przyszłości bardzo pożądane i staramy się naszą ofertę do tego dostosowywać – mówiła Prorektor. W odpowiedzi na listę zawodów przyszłości od października 2025 r. na Politechnice Śląskiej zostaną utworzone trzy nowe kierunki. Wszystkie wpisują się w tematykę zrównoważonego rozwoju, związane z troską o środowisko i klimat.
- Pierwszy z kierunków to „Zielone technologie”. Absolwenci z takim wykształceniem będą mogli projektować rozwiązania na potrzeby środowiska, odpowiadające wymogom europejskim i światowym – wyjaśniła Prorektor. – Z kolei kierunek „Zrównoważona konsumpcja i produkcja” będzie kształcił ekspertów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Pozwoli na zdobycie ogólnej wiedzy nt. gospodarki materiałami, surowcami i energią, ale też wymogów i regulacji z tym związanych – dodała.
Trzeci z kierunków wiąże się w sposób szczególny z transformacją gospodarczą i energetyczną regionu – to „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych”. Ponieważ na Śląsku znajduje się wiele obszarów, które wymagają zagospodarowania i modernizacji, eksperci w tym zakresie będą poszukiwani zwłaszcza w naszym regionie.
Na tym lista kierunków się nie kończy. Co ważne, student, który zdecyduje się na naukę na wybranym kierunku może bez konsekwencji w trakcie nauki zmienić zdanie. Politechnika Śląska gwarantuje elastyczne kształcenie. Pozwala na zdobycie podstaw i do tego skrojenie specjalizacji na miarę własnych zainteresowań każdego studenta. Jak to możliwe? Student może wybierać tzw. przedmioty obieralne z bazy 300 propozycji, a to z kolei gwarantuje zdobycie unikatowej specjalności.
Ale nie samą nauką żyje student – przekonywał podczas Dni Otwartych Błażej Brudny z Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej.
- Jest wiele miejsc, w których studenci mogą u nas rozwijać swoje pasje. Studenckie Centrum Kreatywności i koła studenckie. Poza tym wspólnie spędzamy czas na imprezach i wydarzeniach, które odbywają się w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko". A dla miłośników sportu – mamy mnóstwo sekcji działających przy Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej – mówił Błażej.

Więcej informacji na temat oferty kształcenia Politechniki Śląskiej można zdobyć oczywiście na stronie rekrutacyjnej: https://rekrutacja.polsl.pl/
Choć rekrutacja rusza dopiero 28 maja 2025 r., już dziś warto zastanowić się nad wyborem przyszłej ścieżki kariery. Ważna informacja dla tegorocznych maturzystów jest taka, że od tego roku, Politechnika Śląska zamierza wprowadzić progi gwarantujące przyjęcie na studia. Kandydaci, którzy po wprowadzeniu do systemu wyników maturalnych przekroczą wyznaczony limit punktów, nie będą musieli czekać na zakończenie procesu rekrutacji, tylko od razu otrzymają wiadomość, że zostali przyjęci na studia.
Zainteresowanych ofertą kształcenia w pozostałych kampusach Politechniki Śląskiej zapraszamy także na kolejne dni otwarte – 28.03.2025 r. w Zabrzu, 3.04.2025 r. w Katowicach i 4.04.2025 r. w Rybniku.

fot. Maciej Mutwil