Na zdjęciu widzimy Państwo Skarka, którzy pozują do zdjęcia podczas turnieju
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.08.2023

Taneczna para z Politechniki Śląskiej

Barbara Skarka, starszy asystent ze Studium Języków Obcych oraz dr hab. inż. Wojciech Skarka, prof. PŚ z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego, z sukcesem łączą pracę naukową i dydaktyczną z… tańcem.

Państwo Skarka tańczą już od 10 lat. Na parkiecie odnoszą niemałe sukcesy. Tańcem zainteresowali się przez przypadek. – Nasz syn tańczył, a my woziliśmy go na treningi. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że zamiast siedzieć i czekać, aż syn skończy zajęcia, sami możemy tańczyć – mówi Barbara Skarka. 

Państwo Skarka zaczęli od treningów raz w tygodniu, ale potem taniec zaczął ich wciągać coraz bardziej. – Taniec uzależnia, jest ruch, wydzielają się endorfiny, więc z czasem tych treningów było coraz więcej. W tej chwili na sali jesteśmy cztery razy w tygodniu – dodaje pani Barbara.

Już po roku treningów państwo Skarka zaczęli tańczyć turniejowo jako para seniorska. Współzawodniczą w dwóch kategoriach: tańce latynoamerykańskie (samba, rumba, cha-cha, jive i paso doble) oraz tańce standardowe (walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot i quickstep).

Choć tańców, które trzeba opanować, jest aż dziesięć, to nasza para nie rezygnuje z żadnego. – Jeśli ktoś uczy się tańca od dziecka, to z czasem wybiera jedną kategorię. My zaczęliśmy przygodę z tańcem w dojrzałym wieku. Poznaliśmy wszystkie tańce, wszystkie nam się spodobały i nie potrafimy z żadnego zrezygnować. Dlatego w turniejach startujemy w obu kategoriach. Może z czasem wybierzemy jeden styl, ale póki co tańczymy i to, i to – wyjaśnia Barbara Skarka.

taneczna para 3

Przez kilka lat nasi pracownicy byli w Kadrze Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Pary z tym tytułem reprezentują PTT w konkursach na arenie międzynarodowej i na najbardziej prestiżowych imprezach w Polsce. – Powołanie do kadry było docenieniem naszych umiejętności i osiągnięć – podkreśla Pani Barbara.

Tancerze startowali w zawodach krajowych i zagranicznych. Ostatnio z sukcesem rywalizowali w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego World Masters 2023 w Innsbrucku. W swojej kategorii wiekowej w tańcach latynoamerykańskich zdobyli pierwsze miejsce, a w tańcach standardowych – miejsce drugie. – Turniej ten jest organizowany w Austrii od 31 lat przez międzynarodową organizację WDC World Dance Council w Innsbrucku, gdzie na parkiecie w sali audytoryjnej Saal Tirol, wypełnionej po brzegi publicznością, konkurują pary z całego świata – wyjaśnia pani Barbara. 

Nasi tancerze z powodzeniem uczestniczyli w międzynarodowych turniejach w Czechach, Grecji czy Stanach Zjednoczonych. W Pradze i Atenach także odnieśli zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej. 

Taniec dla Państwa Skarka to nie tylko hobby, rywalizacja i poznawanie nowych miejsc i ludzi. To także sposób na zachowanie zdrowia i dobrej formy. – Dla nas to przede wszystkim odskocznia. Ten wysiłek fizyczny powoduje, że zaczynamy z dystansem podchodzić do naszych problemów, a nawet o nich zapominamy. Taniec jest też bardzo dobrą formą aktywności fizycznej angażującą wszystkie mięśnie. Jednak dla nas najważniejsze jest to, że w tym zabieganym świecie możemy wspólnie z mężem spędzić czas, robiąc coś ciekawego. Dlatego będziemy tańczyć tak długo, jak tylko starczy nam sił – podkreśla pani Barbara.

Barbara i Wojciech Skarka obecnie tańczą w klubie Dancelook w Gliwicach, gdzie przygotowują się do kolejnych turniejów. 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie