Na zdjęciu widać studentów Politechniki Śląskiej
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 17.08.2023

Szansa dla młodych naukowców. Europejski konkurs odbędzie się w Katowicach

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS – ang. European Union Contest for Young Scientists) odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach. Finałowe zmagania zapowiedziano na wrzesień 2024. Konkurs będzie częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki. Politechnika Śląska jest w konsorcjum organizującym to wydarzenie.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS – ang. European Union Contest for Young Scientists) to największe i najważniejsze tego typu przedsięwzięcie prezentujące uczniowskie prace badawcze. Wydarzenie o wieloletniej tradycji jest organizowane od 1989 roku.

Podstawowymi celami konkursu są: zachęcanie młodych ludzi do interesowania się nauką oraz wsparcie rozwijanych już przez nich naukowych pasji.

Do konkursu można zgłaszać prace z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, społecznych i ekonomicznych.

W zmaganiach mogą brać udział uczniowie i studenci w wieku od 14 do 21 lat, którzy na czas finałów nie będą mieli ukończonego pierwszego semestru studiów. Zgłoszona praca – teoretyczna lub doświadczalna – może mieć maksymalnie troje autorów i musi powstać przed wstąpieniem na uczelnię wszystkich członków zespołu.

Jak informują organizatorzy EUCYS składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych i międzynarodowych finałów. Pierwszy etap, który organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, polega na przesłaniu zgłoszenia zawierającego dokładny opis problemu badawczego z proponowanym rozwiązaniem, wraz z prezentacją w postaci posterowej.

Następnie krajowi organizatorzy wybierają laureatów do udziału w międzynarodowych finałach. Te organizowane są co roku w największych europejskich miastach – w tym również w tych, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W 2024 roku są nimi Katowice i to właśnie tu będą ze sobą rywalizować naukowcy z całej Europy.

Więcej szczegółów i regulamin znajdują się na stronie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci