Start - Aktualności - Sympozjum Transformacji Energetycznej na Politechnice Śląskiej

Sympozjum Transformacji Energetycznej na Politechnice Śląskiej
Cele transformacji energetycznej oraz planowane sposoby ich osiągnięcia, magazynowanie energii pod ziemią oraz wpływ infrastruktury pogórniczej na rozwój regionów przechodzących transformację gospodarczą – to zagadnienia jakie poruszono podczas Sympozjum Transformacji Energetycznej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach Tygodnia Energii, będącego częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Sympozjum, stanowiła seria wykładów, przygotowanych przez naukowców Politechniki Śląskiej.
- Były to trzy prezentacje przygotowane przez naukowców reprezentujących swoje pokolenie, od profesora do doktoranta. Pierwszym prelegentem był prof. Andrzej Rusin, który mówił o aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce. Druga prezentacja została przygotowana przez naszego młodszego kolegę prof. Marcina Lutyńskiego a dotyczyła ona magazynowania energii w szybach pokopalnianych. Trzecim prelegentem był doktorant Konrad Kołodziej, który poruszył kwestie wykorzystania infrastruktury pokopalnianej do transformacji energetycznej - powiedział prowadzący spotkanie prof. Sławomir Dykas.

Pierwszy referat pt. "Transformacja Energetyczna – od utopii do realizacji", wygłosił prof. Andrzej Rusin z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
- Wiele propozycji, opinii czy opracowań dotyczących transformacji energetycznej zawiera moim zdaniem treści utopijne. One pięknie wyglądają na papierze, ale są niemożliwe do zrealizowania w praktyce. Gdybyśmy je jednak realizowali to mogłoby to doprowadzić do dramatu dla polskiej gospodarki a także po prostu braku energii. W związku z tym trzeba nieco skorygować te plany i przejść do realizmu, czyli tak proponować strukturę tego systemu, aby w każdym momencie był on wydolny. To niestety wymaga pewnych, niepopularnych ruchów. W naszych warunkach Odnawialne Źródła Energii to za mało, aby zapewnić wystarczającą ilość energii. Musimy posiłkować się stabilnymi źródłami np. elektrownie jądrowe, których jednak nie mamy. Dlatego w naszym przypadku nie ma innego rozwiązania, jak pozostawić część bloków spalających węgiel, przynajmniej do czasu, aż powstaną i zaczną działać inne źródła energii – powiedział prof. Andrzej Rusin.
Następny wykład pt. "Jak Magazynować Energię pod Ziemią?", wygłosił prof. Marcin Lutyński z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
- Seminarium dotyczyło głównie sposobów podziemnego magazynowania energii takich jak magazynowanie wodoru, gazu ziemnego, sprężonego powietrza oraz perspektyw i ograniczeń w tym zakresie – powiedział prof. Lutyński.
Naukowiec omówił także struktury geologiczne, które nadają się do tego celu oraz możliwość wykorzystania infrastruktury pogórniczej.
Sympozjum Transformacji Energetycznej zakończył wykład doktoranta Konrada Kołodzieja z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej na temat infrastruktury pogórniczej w gminach.
- Mój wykład dotyczył społecznych skutków transformacji energetycznej i odchodzenia od górnictwa węgla kamiennego. Transformacja jest niezbędna, konieczna i pewna, ale to od nas zależy jaki kierunek wybierzemy i w jaki sposób ona się odbędzie – powiedział Konrad Kołodziej.
Zapis Sympozjum Transformacji Energetycznej można oglądać na kanale YouTube Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: https://youtube.com/live/KlGrg2kUgxU?feature=share.
