Na zdjęciu widzimy fragment bożonarodzeniowej choinki
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 23.12.2022     Aktualizacja: 27.12.2022

Święta Bożego Narodzenia zagranicznych studentów Politechniki Śląskiej

Ryż, kurczak, fasola, kutia, sałatki z grzybami, gołąbki i ciasta z jabłkami – takie potrawy pojawiają się na świątecznych stołach w rodzinnych krajach naszych zagranicznych studentów. Wielu z nich zbliżające się święta Bożego Narodzenia po raz pierwszy spędzi w Polsce.

Na Politechnice Śląskiej studiuje młodzież z niemal całego świata. Studenci pochodzą z kilkudziesięciu krajów. Wielu spędzi zbliżające się święta w Polsce. Zapytaliśmy kilku z nich jak Boże Narodzenie obchodzi się w ich krajach.

Nkundinenza Yves oraz Niyigena Eric pochodzą z Rwandy. Yves studiuje Informatykę na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, natomiast Eric kierunek - Cognitive technologies na Wydziale Organizacji i Zarządzania. W ich kraju święta spędza się podobnie jak w Polsce. -  Tuż przed świętami ludzie dekorują swoje domy, place zabaw i oczywiście robią zakupy. W Boże Narodzenie wcześnie rano uczestniczymy w nabożeństwie, po którym zapraszamy swoich przyjaciół i rodzinę, aby wspólnie świętować – powiedział Nkundinenza Yves.

W Rwandzie pobodnie jak w Polsce istnieje tradycja obdarowywania się prezentami. Jednak na stole pojawiają się zupełnie inne potrawy. ­– W święta jemy ryż, który w moim języku nazywa się - umuceri, kurczaka – inkoko, fasolę - ibishyimbo oraz wiele innych rodzajów naszej tradycyjnej żywności – mówił Yves. ­ - Na naszym stole także jest ryż i kurczak – dodaje Niyigena Eric.  

Obaj studenci zbliżające się święta spędzą w Polsce po raz pierwszy. - Już nie mogę się doczekać, jestem ciekaw jak wyglądają święta w innym kraju – podkreśla Eric. – Ten czas spędzę z przyjaciółmi i kolegami z którymi studiuję – dodał Yves.

Anastasiia Pashko, Mariia Hrytsenko oraz Yuliia Sierikova pochodzą z Ukrainy. Anastasiia i Mariia studiują Informatykę, natomiast Yuliia Lingwistykę stosowaną.

- W Ukrainie Boże Narodzenie tradycyjnie obchodzi się 25 grudnia lub 7 stycznia, w zależności od kalendarza. 6 stycznia jest Wigilia, która nazywana jest również Swiatyj weczir. Tradycja mówi, że na stole musi być 12 postnych potraw m.in. kutia, barszcz, pierogi i gołąbki – powiedziała Yuliia Sierikova. 

Na zdjęciu widzimy fragment drewnianego stołu a na nim szyszki orzechy i cynamon w laskach

 W Ukraińskich domach podobnie jak w Polsce ubiera się choinkę a dom przystraja dekoracją wykonaną ze snopka pszenicy zwaną Didukh co dosłownie oznacza duch dziadka. 7 stycznia Ukraińcy zwykle idą do kościoła, potem odwiedzają krewnych i pozdrawiają się zwrotem "Chrystus się narodził" i odpowiedzią "Chwalcie go".  – W Ukrainie są dwa rodzaje pieśni świątecznych – tradycyjne kolędy bożonarodzeniowe i szczedriwky czyli pieśni związane z obrzędami noworocznymi. Dzieci chodzą od domu do domu i śpiewają piosenki w zamian za drobne upominki lub słodycze – dodała Yuliia.

Boże Narodzenie trwa do 19 stycznia, kiedy to na Ukrainie przypada święto Trzech Króli.

- W Ukrainie Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym i okazją do wspólnego śpiewania. Młodzi ludzie chodzą od domu do domu i śpiewają piosenki życząc domownikom szczęścia.  W moim domu najważniejszy jest świąteczny obiad, który przygotowujemy nawet kilka dni. Mamy 12 potraw a wśród nich kutię, którą robimy z maku i pszenicy z rodzynkami, orzechami włoskimi i miodem. Święta spędzamy zawsze w domu mojej cioci, już od wejścia zaczynają się śpiewy, potem cały wieczór rozmawiamy i bawimy się. Wracamy do domu późno, jak jest już ciemno, dlatego widać gwiazdy i księżyc. To malowniczy obrazek, zwłaszcza, gdy pada śnieg. To magiczny wieczór, bo spędzamy go w gronie bliskich, z rodziną i przyjaciółmi – opowiada Mariia Hrytsenko 

12 potraw musi być także na świątecznym stole w domu Anastasii Pashko. – Mamy m.in kutię, suma, kurczaka, sałatki z grzybami i dużo ciast z jabłkami. Święta spędzamy z rodziną, obdarowujemy się prezentami, śpiewamy kolędy i dekorujemy nasze domy kolorowymi światełkami – powiedziała Anastasiia.

Anastasiia Pashko i Yuliia Sierikova święta spędzę w Polsce. – To będzie moje pierwsze Boże Narodzenie w Polsce. Spędzę je z moim chłopakiem i jego rodziną - dodaje Anastasiia.

Politechnika Śląska jak co roku, w grudniu pamięta o swoich zagranicznych studentach i organizuje im świąteczne spotkanie. W tym roku odbyło się ono w CKS Mrowisko. Dla studentów było ono namiastką atmosfery świąt Bożego Narodzenia. – Podczas tej imprezy chcemy zagranicznym studentom przybliżyć naszą kulturę. Przy wspólnym stole rozmawiamy o polskich zwyczajach, a oni opowiadają nam o swoich – powiedziała Beata Kurzawińska ze Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej.  

Na świątecznym spotkaniu było ponad 200 zagranicznych studentów pochodzących z niemal każdego zakątka świata m.in. Chin, Rwandy, Pakistanu czy Indii.

Zdjęcia: pixabay

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie