Zdjęcie przedstawia napis WUF 11, w przestrzeni miejskiej.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 27.06.2022

Światowe Forum Miejskie w Katowicach – z udziałem Politechniki Śląskiej

Katowice są gospodarzem największego globalnego wydarzenia dotyczącego polityki, transformacji i rozwoju miast – Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), organizowanego przez ONZ-Habitat. W wydarzeniu, które odbywa się w dniach 26-30 czerwca, bierze udział Politechnika Śląska m.in. poprzez wykłady w strefie nauki.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tys. uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Katowice są gospodarzem jedenastej edycji konferencji. Główna część wydarzeń odbywa się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Politechnika Śląska bierze udział w tym światowych wydarzeniu.

Jednym z jej aktywności są wykłady popularnonaukowe w tzw. strefie nauki, współtworzonej przez największe regionalne uczelnie. Strefa ta mieści się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jest to otwarta i dostępna przestrzeń refleksji, wymiany myśli i debat na temat budowania lepszej przyszłości w miastach. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów oraz wziąć udział w warsztatach oraz pokazach.

Plan wykładów naukowców Politechniki Śląskiej:

- poniedziałek godz. 19-20 – „Technologie kognitywne i sztuczna inteligencja w u(życiu)” – dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ; dr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dr Bartłomiej Knosala, dr inż. Józef Ober

Podczas wykładu przedstawione zostaną możliwości wykorzystania technik kognitywnych w efektywnej komunikacji. Omówione zostaną m.in. mechanizmy równoległego oddziaływania na świadomą i nieświadomą część umysłu oraz negowanie zaprzeczeń, metoda komunikowania się z innymi za pomocą potwierdzania elementów ich bieżącego doświadczenia oraz implikacje językowe.

- wtorek godz. 17–18 – „Czy zieleń korzystnie wpływa na człowieka?” – dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański, prof. PŚ

Prezentacja będzie oparta na przykładach terenów zieleni, które wspierają naturę i takich, które sztukę ogrodniczą sprowadzają do roli sztucznego środowiska.

- wtorek godz. 18–19 – „Sztuczna inteligencja, Przemysł 4.0 i otwarte innowacje – kooperacja i koopetycja” – Politechnika Śląska we współpracy z DB Cargo Polska

Dyskusja na temat możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w różnych branżach z uwzględnieniem przemysłu 4.0 oraz możliwości kooperacji i koopetycji przy otwartych innowacjach. Udział w dyskusji wezmą: Marek Staszek – prezes DB Cargo Polska, Michał Batko – dyrektor zarządzania, produkcji i utrzymania taboru kolejowego DB Cargo Polska, dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ, dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ (moderator). Dla zainteresowanych wirtualnym prowadzeniem lokomotywy dostępny będzie symulator udostępniony w strefie nauki 28 czerwca w godz. od 10.00–20.00.

- środa godz. 16–17 – „Efektywność energetyczna a zmiany klimatu” – dr hab. Joanna Ferdyn-Grygierek, prof. PŚ

Podczas spotkania zostaną omówione takie zagadnienia jak: efektywność energetyczna, energooszczędny budynek, polityka państwa w zakresie redukcji emisji CO2 w kontekście zmian klimatu, przykłady możliwości wykorzystania chłodzenia pasywnego (free cooling), możliwości ograniczania zysków słonecznych, energetyczne i środowiskowe koszty życia budynku na przykładzie murowanego i drewnianego domu jednorodzinnego.

- środa godz. 18–19 – „Niezwykły świat przyrody – niezwykły świat techniki” – Politechnika Śląska we współpracy z Polską Izbą Ekologii

Dyskusja panelowa połączona z pokazem technicznych rozwiązań służących ochronie środowiska. W dyskusji udział wezmą: dr Przemysław Jura (Polska Izba Ekologii), dr hab. inż. Roman Korab, prof. PŚ (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Natalia Piotrowska (Politechnika Śląska), dr hab. inż. Waldemar Paszkowski (Politechnika Śląska), dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ (moderator).

Szczegółowy program wydarzeń w strefie nauki na stronie: https://us.edu.pl/event/swiatowe-forum-miejskie-2022/

Ponadto Politechnika Śląska będzie się promować w tzw. strefie kandydata, którą zaplanowano na wtorek 28 czerwca w godz. 10-18. Będzie tam można odwiedzić stoisko Uczelni i porozmawiać z jej przedstawicielami.

W ramach WUF11 Metropolia GZM przygotowała także kilka wydarzeń dotyczących technologii dronowych. Są to zarówno warsztaty (w formie hybrydowej, z możliwością udziału online), jak i eventy plenerowe. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegóły na stronie: https://metropoliagzm.pl/2022/06/21/metropolia-na-wuf-11-drony-nad-miastami-czy-miasta-sa-gotowe-na-trzeci-wymiar-mobilnosci/