uczestnicy summer school na szkoleniu oraz logo CNK
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 09.07.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Summer School dla Doktorantów

Wakacyjny czas to znakomita okazja do spotkań warsztatowych, które w swobodnej atmosferze stwarzają szansę na podniesienie kompetencji w szeroko rozumianej dydaktyce. Centrum Nowoczesnego Kształcenia w dniach 8 – 10 lipca realizuje Summer School dla Doktorantów, a we wtorek 8 lipca 2025 r. odbyło się pierwsze szkolenie nt. „Idei Czystszej Produkcji”.

Tym razem uczestnicy mieli okazję zgłębić tematykę zrównoważonego rozwoju oraz Czystszej Produkcji – podejścia ukierunkowanego na minimalizację negatywnego wpływu procesów przemysłowych na środowisko przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności ekonomicznej.

Szkolenie pt. „Idea Czystszej Produkcji – szanse i ograniczenia” poprowadziła dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ, ekspertka w dziedzinie zarządzania środowiskowego i zrównoważonego rozwoju.

W trakcie spotkania uczestnicy:

  • zapoznali się z kluczowymi założeniami koncepcji czystej produkcji i jej znaczeniem w kontekście transformacji przemysłu,
  • analizowali praktyczne przykłady wdrożeń strategii prośrodowiskowych w przedsiębiorstwach,
  • dyskutowali o możliwościach i barierach w implementacji rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju,
  • otrzymali wskazówki, jak podejmować decyzje inżynierskie i badawcze z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i społecznych.

Szkolenie miało formę interaktywnego warsztatu, a jego celem było ugruntowanie świadomości młodych naukowców na temat odpowiedzialności środowiskowej oraz kształtowanie postawy proaktywnej wobec wyzwań klimatycznych i gospodarczych.

Udział w wydarzeniu stanowił cenną okazję do wymiany doświadczeń oraz refleksji nad rolą nauki i innowacji w budowaniu przyszłości opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Szkolenie realizowane w ramach projektu „Politechnika Śląska uczelnią wspierającą kadrę w drodze do doskonałości” realizowanego w ramach Działania 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym w Priorytecie 1 Umiejętności Programu Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021- 2027, na podstawie umowy nr FERS.01.05-IP.08-0159/23-00 pod nadzorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jako Instytucji Pośredniczącej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie