IMG_0937_GZM
Autor: Martin Huć     Publikacja: 15.09.2023

Sukcesy studentów z nowym bolidem

Studenckie Koło Naukowe PolSl Racing zajęło trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów elektrycznych w trakcie pierwszych w historii zawodów Formuła Student Poland, które odbyły się na torze wyścigowym Autodrom Słomczyn.

Bolid na dziesięciolecie
PolSl Racing obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Do koła naukowego należą pasjonaci motoryzacji i sportów motorowych, którzy mają możliwość budowy od podstaw bolidu Formuły Student.

Formuła Student to międzynarodowe zawody, polegające na stworzeniu bolidu wyścigowego. Ich celem jest zainspirowanie i rozwijanie umiejętności technicznych studentów. Pojazdy zaprojektowane przez młodych inżynierów muszą spełniać określone wymagania techniczne, m.in. dotyczące silnika, układu hamulcowego, zawieszenia i pakietu aerodynamicznego.

- Inspekcja techniczna w trakcie zawodów jest niezwykle szczegółowa i potrafi trwać nawet kilka godzin, zwłaszcza przy samochodach elektrycznych – mówi Ewa Kocyan, liderka PolSl Racing. - Regulamin ma około stu trzydziestu stron. Sprawdza się właściwie każdą śrubkę. Następnie przeprowadza się test opuszczania bolidu - kierowca powinien zrobić to w maksymalnie pięć sekund.

Między innymi właśnie inspekcja techniczna była jednym z etapów Formuły Student Poland.

- Odbywające się na terenie całego świata rundy międzynarodowych zawodów Formula Student oraz Formuła Student Polska opierają się na tych samych zasadach – opowiada Ewa Kocyan. - Nasze krajowe zawody aspirują zresztą do międzynarodowej serii. Było to dla zespołu bardzo ważne wydarzenie, podczas którego przedstawiliśmy nasze rozwiązania szerszej grupie odbiorców i otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek.

Koło naukowe naszej Uczelni zaprezentowało w Słomczynie nowy bolid elektryczny SW-04e (to drugi samochód elektryczny stworzony przez PolSl Racing), który zadebiutował w wakacje w Czechach w jednej z rund międzynarodowych zawodów Formuła Student.

- Na szczególne uznanie wśród sędziów, obserwatorów i członków zespołów z całej Europy zasłużył tam nasz autorski system zarządzania baterią BMS – opowiada liderka zespołu. - Wiązka elektryczna bolidu oraz elektryczny układ napędowy stanowią główne obszary intensywnego rozwoju naszych pojazdów, podążających za światowymi trendami w dziedzinie elektromobilności.

polsl2

Podium w klasyfikacji generalnej
Na startujących w Formuła Student Poland oprócz inspekcji technicznej i testu opuszczania bolidu, czekały jeszcze kolejne konkurencje.

- Zespoły musiały zmierzyć się także z bardziej dynamicznymi zadaniami, czyli testowaniu przyspieszenia samochodu, wykonywaniu „ósemek” na czas po specjalnym torze, a także wyścigu na odległości około 22 kilometrów, w trakcie którego dokonuje się zmiany kierowcy – mówi Ewa Kocyan. - Zaprezentowaliśmy także nasz biznesplan, który został uhonorowany trzecim miejscem. Z pozytywnym rezultatem zaliczyliśmy konkurencję „Cost & Manufacturing Event”, czyli raport kosztowy projektu. Mieliśmy również prezentację naszych rozwiązań na „Engineering Design Event”. Sędziowie docenili nasze projekty. Wyróżniona została ponadto ergonomia naszego bolidu.

Ostatecznie studenci naszej Uczelni po przejściu wszystkich opisanych powyżej konkurencji, zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów elektrycznych.

- Satysfakcja jest bardzo duża – wspomina Ewa Kocyan. - Rywalizowaliśmy także z siedmioma ekipami zagranicznymi, na przykład z Niemiec. Rozwijamy się. Myślę, że nasz sukces jest tym większy, że w zespole pracuje około pięćdziesiąt osób, a w innych teamach zazwyczaj dwukrotnie więcej i dysponują większymi budżetami. Poza tym bolid SW-04e udało się nam zbudować po raz pierwszy w ciągu roku. Poprzednie samochody tworzyliśmy nawet trzy lata. Wymagało to poświęcenia, wielu nieprzespanych nocy, ale było warto. Tworzymy naprawdę zgrany team pasjonatów, dlatego wzajemnie się motywujemy przy takich projektach.

IMG_0935_GZM

Aktywni w mediach społecznościowych
Warto śledzić także media społecznościowe PolSl Racing, bo w najbliższym czasie pojawią się tam szczegółowe informacje odnośnie naboru nowych członków do zespołu.

- Zapraszamy do naszych mediów społecznościowych – zachęca Ewa Kocyan. - Mamy tam między innymi cykl „Adam z padoku”, gdzie komentujemy bieżące wydarzenia na torach Formuły 1. Ponadto w ostatnią niedzielę mieliśmy okazję do pokazania naszego bolidu na GT Festiwal, który był wydarzeniem towarzyszącym jednej z największych imprez motorsportowych - Rajdowi Śląska. Teraz przygotowujemy się do nowego sezonu Formuły Student.

- Podczas zawodów po raz pierwszy zaprezentowaliśmy bolid elektryczny SW04-e, który zbudowany został w efekcie kontynuacji prac i rozwoju systemów zastosowanych w zeszłorocznej prototypowej wersji SW03-e – mówi dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ, opiekun naukowy SKN PolSl Racing. - W nowym bolidzie, pod względem mechanicznym, udoskonaliliśmy konstrukcję nośną pojazdu, układ zawieszenia, układ przeniesienia napędu oraz pakiet aerodynamiczny. Nowsza stylizacja bolidu została opracowana przy zastosowaniu narzędzi modelowania powierzchni klasy A. Udoskonaliliśmy również komponenty elektryczne oraz systemy elektroniczne - w trakcie zawodów w Czechach, zespół PolSl Racing zyskał uznanie za opracowany autorski system zarządzania baterią BMS, który został również wcześniej nagrodzony w konkursie Drive Innovation BASF oraz wyróżniony przez firmę TESLA. Wiązka elektryczna bolidu oraz elektryczny układ napędowy stanowią główne obszary intensywnego rozwoju pojazdów PolSl Racing i odpowiadają światowym trendom w dziedzinie elektromobilności. Zespół wrócił z zawodów z cenną wiedzą, planami dalszych realizacji oraz sukcesem, który motywuje do dalszej pracy. Nasze aktualne realizacje dotyczą rozwoju systemów wprowadzonych w bolidzie SW04-e oraz budowy motocykla elektrycznego MC02 Elektra. Już dziś zapraszamy pasjonatów motoryzacji oraz innowacyjnych rozwiązań do wstąpienia w szeregi SKN PolSl Racing. Możliwość rozwoju, zastosowania wiedzy w praktyce, realizacji zainteresowań, udziału w pracach naukowych, kreowania innowacyjnych rozwiązań, uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, promowania marki rozpoznawalnej w przemyśle oraz świetna atmosfera pracy w zespole i adrenalina - to tylko niektóre atuty SKN PolSl Racing. 

Projekt „Udział zespołu Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Śląskiej PolSl Racing w międzynarodowych zawodach klasy Formuła Student” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

Zdjęcia Szymon Stencel i Monika Rejek

polsl1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie