Zdjęcie studentów z Koła Naukowego High Flyers
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 08.07.2021

Sukces studentów Politechniki Śląskiej na zawodach Droniada 2021

Studenci z Koła Naukowego High Flyers zwyciężyli w zawodach Droniada 2021. Wygrali dwie konkurencje, a w trzeciej stanęli na drugim stopniu podium. Nasza reprezentacja odnotowała także jeszcze jeden historyczny sukces. Drużyna Politechniki Śląskiej otrzymała Nagrodę Główną i nagrody specjalne o łącznej wartości 25 000 zł, a ponadto specjalistyczną aparaturę do sterowania dronami.

Droniada pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony stanowią realne wsparcie. 

W tym roku Droniada obejmowała trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego oraz identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin („Trzy kolory”). Trzecia kategoria dotyczyła wykrycia w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, następnie zaś ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe („Drzewo życia”).

Koło High Flyers z Politechniki Śląskiej zwyciężyło w drugiej i trzeciej kategorii. Dzięki temu drużyna otrzymała Nagrodę Główną. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w dziejach Droniady wykonano skutecznie misję w nasilającym się deszczu. Udało się to naszemu zespołowi High Flyers, który w ten sposób spełnił jeden z warunków regulaminowych o gotowości startu drona w trwającej przez 15 minut mżawce. W pierwszej kategorii czyli za prezentację bezzałogowego systemu latającego nasi studenci zajęli drugie miejsce. 

– Konkurs Droniada bazuje na realnych, życiowych sytuacjach, w których bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane dronami, mogą dawać realne wsparcie. Dziś samo latanie bezzałogowe nie stanowi już problemu i nikogo nie dziwi. Aktualnie prace badawcze, w które angażowani są studenci ze Studenckiego Koła Naukowego High Flyers, skupiają się na umiejętnym i inteligentnym przetworzeniu informacji, pozyskiwanej za pomocą drona. Często mówimy o lotach autonomicznych, za którymi stoi sztuczna inteligencja, algorytmika, uczenie maszynowe, big data, czy też obliczenia wykonywane w chmurze. I właśnie takie zawody jak Droniada stymulują działalność badawczą studentów w tym kierunku – mówi dr hab. inż. Roman Czyba, Prof. PŚ.

– Na Droniadę 2021 przygotowywaliśmy się od zimy. Z powodu pandemii na początku zajmowaliśmy się tylko oprogramowaniem, spotykaliśmy się zdalnie raz w tygodniu. Wraz ze zbliżającym się terminem zawodów ilość pracy znacznie wzrosła. Nie obyło się bez zmiany paru rozwiązań oraz dopisywania kodu na ostatni moment, ale udało się wszystko zbudować i przetestować na czas. W tym roku konkurencja bardzo nas zmotywowała. Na pewno zespół dobrze będzie wspominać ten wyjazd – mówi Jacek Grzybowski, jeden ze studentów z koła naukowego High Flyers.

Wykorzystywanie dronów w życiu codziennym jest coraz powszechniejsze. Dlatego aktywność studentów Politechniki Śląskiej w tym obszarze jest bardzo istotna.
– Już teraz obserwujemy duże zapotrzebowanie ze strony rynku dronowego na wykwalifikowane kadry z obszaru projektowania i eksploatacji platform bezzałogowych. Dowodem na to jest powstały na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, będący odpowiedzią na rosnący rynek dronów i przewidywane w niedalekiej przyszłości zapotrzebowanie na usługi wykonywane przez bezzałogowce. Politechnika Śląska stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy otwierając nowy kierunek studiów o nazwie „Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna”. Jego studenci będą również kształceni w zakresie projektowania i obsługi statków bezzałogowych – mówi dr hab. inż. Roman Czyba, Prof. PŚ.

– Oczywiście ten sukces studentów nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Władz Politechniki Śląskiej. Studenci aktywnie uczestniczą w licznych projektach oferowanych na naszej Uczelni, realizując indywidualne programy studiów w formie Project Based Learning (projekty PBL) – podsumowuje dr hab. inż. Roman Czyba, Prof. PŚ.

Do konkursu Droniada 2021 zgłoszono 11 drużyn z całej Polski min. z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. W klasyfikacji generalnej zespół Politechniki Śląskiej zdobył 78 punktów, na drugim miejscu była drużyna Politechniki Wrocławskiej, która uzyskała 67 punktów a na trzecim przedstawiciele AGH, którym przyznano 43 punkty.


Serdecznie gratulujemy!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie