sukces
Autor: Martin Huć     Publikacja: 07.05.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Sukces studentek Politechniki Śląskiej w konkursie architektonicznym

Aleksandra Chylak, Dorota Cichoń i Oliwia Jagła, studentki II semestru studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, zostały finalistkami prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznym Tiny House 2024.

Tiny House 2024 to konkurs organizowany przez Volume Zero Competitions. Spośród setek zgłoszeń z całego świata projekt WindBerg studentek naszej Uczelni znalazł się w Top 50 najlepszych prac.

- Co więcej, jesteśmy jedynym zespołem z Polski – tłumaczą finalistki Tiny House 2024. - Projekt przygotowałyśmy w pełni samodzielnie jako dodatkową inicjatywę poza zajęciami uczelnianymi – od koncepcji po opracowanie graficzne. Nasze osiągnięcie zostało również dostrzeżone w mediach branżowych – projekt został opublikowany przez portal Architektura&Biznes. Czujemy wdzięczność, ale i motywację do dalszego twórczego rozwoju. Ten sukces pokazuje, że wrażliwość na kontekst, zrównoważony design i odważne idee mogą znaleźć uznanie na arenie międzynarodowej.

02_Modularna wizualizacja społeczności lodowcowej

Jak przyznają autorki, projekt WindBerg to odpowiedź na wyzwanie stworzenia małego domu, który nie tylko funkcjonuje w ekstremalnych warunkach Islandii, ale również harmonijnie wpisuje się w jej niezwykły, dziki krajobraz.

- Inspiracją stały się rzeźbiarskie formy lodowców, organiczna płynność natury oraz potrzeba elastyczności we współczesnym stylu życia – tłumaczą. - Zaprojektowana przez nas struktura opiera się na modułowym, mobilnym systemie, który pozwala mieszkańcom dowolnie konfigurować przestrzeń – zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Dzięki temu dom staje się dynamiczny, adaptowalny i głęboko spersonalizowany. W projekcie połączyłyśmy nowoczesne rozwiązania zrównoważonego budownictwa z minimalistyczną estetyką, dążąc do stworzenia przestrzeni, która sprzyja bliskości z naturą, a jednocześnie wspiera odpowiedzialny, ekologiczny styl życia.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie