Aerial view
Autor: Martin Huć     Publikacja: 16.04.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Sukces studenta Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Inż. arch. Jakub Ciszewski, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej odniósł duży sukces i uzyskał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym "The Home of Shadows”.

"The Home of Shadows" to konkurs organizowany przez platformę Buildner. W jego jury zasiadali przedstawiciele światowej klasy biur architektonicznych, m.in. Blake T. Smith z BIG – Bjarke Ingels Group. Zadaniem dla uczestników było zaprojektowanie domu dla pary, z całkowitym wykluczeniem zastosowania sztucznego oświetlenia w przestrzeni mieszkalnej.

- Tak postawione wymagania obligowały projektantów do wnikliwej analizy oraz kreatywnego podejścia do projektowania z wykorzystaniem światła naturalnego jako kluczowego czynnika kształtującego funkcjonalność, estetykę oraz emocjonalny wymiar wnętrza. Organizatorzy pozostawili uczestnikom pełną dowolność w kwestii doboru lokalizacji swoich projektów oraz ich skali – mówi Jakub Ciszewski.

Ja

Praca studenta naszej Uczelni obejmuje projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego zlokalizowanego w portugalskiej miejscowości Monsanto - wiosce o unikalnym charakterze, której zabudowa została harmonijnie wkomponowana w naturalne, skalne ukształtowanie terenu.

- Wyjątkowe położenie osady, u podnóża masywu górskiego i wśród monumentalnych głazów, stanowi inspirujący kontekst do rozważań nad światłem jako istotnym tworzywem architektoniczny – tłumaczy. - Projekt stanowi odpowiedź na wyzwania związane z wymagającą topografią, ekspozycją słoneczną oraz koniecznością respektowania historycznej struktury miejsca. Głównym celem pracy jest nie tylko analiza i zrozumienie roli światła w procesie projektowym, lecz również świadome wykorzystanie jego potencjału jako narzędzia narracji architektonicznej - kreowania przestrzeni, która pulsuje rytmem dnia, ulega przemianom wraz z ruchem słońca i angażuje użytkownika w subtelną grę zmysłowej percepcji.

Living room

Zgłoszony przez Jakuba Ciszewskiego projekt konkursowy stanowi część zagadnień podejmowanych w jego pracy magisterskiej, której promotorem jest dr inż. arch. Jan Kubec.

- Obecnie kontynuuję pracę nad projektem w ramach przygotowań do obrony pracy zaplanowanej na maj bieżącego roku – opowiada Jakub Ciszewski. – Startowałem już w wielu konkursach architektonicznych. Oprócz architektury, zajmuję się również profesjonalnie grafiką 3D i rysunkiem odręcznym. Projektowałem już zarówno małe domy jednorodzinne, jak i duże obiekty użyteczności publicznej. Architektura jednak zawsze oznaczała dla mnie coś więcej niż tylko projektowanie budynków. Jest to dyscyplina, która nieustannie napędza moją kreatywność i stawia przede mną wyzwanie dotrzymywania kroku stale ewoluującemu światu wokół mnie.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie