Start - Aktualności - Stypendium Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów

Stypendia Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów
Trwa nabór wniosków na stypendia Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 4 października 2024 roku.
- Termin składania wniosku
Studenci zainteresowani ubieganiem się o przyznanie stypendium Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia proszeni są o wysłanie e-maila na adres COS@polsl.pl do 4 października br. z prośbą o założenie konta z hasłem w celu złożenia wniosku o stypendium Ministra (e-mail powinien być wysłany z konta studenckiego i zawierać dane studenta, dane dotyczące kierunku, roku i semestru studiów, dane kontaktowe np. telefon oraz informację czy ubiegał się już o to stypendium, a jeżeli tak to w którym roku i jaką decyzję otrzymał).
Wnioski o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2024/2025 należy składać poprzez system ZSUN/OSF. Wniosek przygotowuje pracownik Centrum Obsługi Studiów, który jako koordynator tworzy wnioski dla poszczególnych studentów, którzy wystąpili o złożenie wniosku.
Procedura składania wniosku o stypendium Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2024/2025 wygląda następująco:
- najpóźniej do 4 października 2024 r. student dokonuje zgłoszenia na adres e-mail zgodnie z wytycznymi,
- pracownik Centrum Obsługi Studiów, jako koordynator zakłada studentowi konto „redaktora wniosków” w systemie ZSUN/OSF oraz tworzy wnioski dla poszczególnych studentów, którzy drogą mailową wystąpili o złożenie wniosku,
- przy wypełnianiu wniosku uczestniczy student, któremu koordynator zakłada konto „redaktora pomocniczego”,
- student, po otrzymaniu od koordynatora loginu i hasła, edytuje cały wniosek, w tym swoje dane osobowe, opis osiągnięć oraz załączniki; następnie po wypełnieniu danych we wniosku student informuje koordynatora o zakończeniu edycji wniosku,
- koordynator sprawdza kompletność wniosku i zgodność danych dotyczących studiów (rok, kierunek, itd.) oraz osiągnięć ze stanem faktycznym, w razie konieczności koordynator uzupełnienia dane lub występuje o to do studenta,
- po zakończonym etapie składania wniosków przez studentów koordynator przekazuje wnioski Rektorowi do decyzji, które z nich zostaną później dostarczone właściwemu ministerstwu.
- Podstawa prawna
Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla studentów regulują przepisy:
- 93, art. 359, art. 361 i art. 363 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, ze zm.) oraz
- rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 428)
- Warunki otrzymania stypendium
Warunki określone w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się:
- znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub
- znaczącymi osiągnięciami sportowymi.
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Stypendium nie przysługuje studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:
- pierwszego stopnia – gdy jest dłuższy niż 9 semestrów,
- drugiego stopnia – gdy jest dłuższy niż 7 semestrów.
Do ww. łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student przebywał w jego trakcie na urlopie od zajęć w uczelni. Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.
- Kryteria przyznawania
Stypendium ministra na rok akademicki 2024/2025 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki:
- w poprzednim roku akademickim (czyli 2023/2024) zaliczył rok studiów oraz
- uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (na rok akademicki 2024/2025).
Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (czyli w 2024 r.) został przyjęty na studia drugiego stopnia. Wyjątek ten dotyczy wyłącznie studentów studiów drugiego stopnia.
Niespełnienie wyżej wymienionych warunków spowoduje odmowę przyznania stypendium.
- Tryb składania wniosku o stypendium
Wnioskodawca stypendium
Wnioskodawcą jest wyłącznie rektor uczelni. O przedstawieniu Ministrowi wniosku o przyznanie danemu studentowi stypendium decyduje rektor uczelni. Rektor może nie przesłać wniosku, który nie spełnia warunków formalnych określonych w pkt 2 oraz 4 niniejszej informacji lub jeżeli nie zawiera żadnego ze znaczących osiągnięć wymienionych w rozporządzeniu.
Okres, z którego mogą być podawane osiągnięcia we wniosku
We wniosku należy wskazać wyłącznie osiągnięcia uzyskane do dnia 30 września 2024 r.
Powinny to być osiągnięcia uzyskane w okresie studiów, od dnia:
1) rozpoczęcia studiów - w przypadku studenta studiów pierwszego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich,
2) rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia – w przypadku studenta studiów drugiego stopnia,
3) 1 października roku akademickiego, w którym studentowi przyznano ostatnie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia,
- do dnia 30 września roku, w którym złożono wniosek, z wyłączeniem okresów urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
We wniosku nie należy wykazywać osiągnięć uzyskanych w okresie urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
- Tryb przyznawania stypendium
Ocena wniosków
Wnioski o przyznanie stypendiów spełniające wymagania formalne podlegają ocenie merytorycznej, za pomocą metody punktowej przez Ministerstwo. Na podstawie wyników oceny sporządza się listy rankingowe wniosków o przyznanie stypendiów według liczby przyznanych punktów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 zostaną rozpatrzone do dnia 31 marca 2025 r.
Szczegółowe informację dotyczące wnioskowania o stypendium ministra za znaczące osiągnięcia, kryteria, dane dotyczące osiągnięć, załączniki i przykładowe oświadczenia są dostępne na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod adresem: