Stypendia MEiN dla wybitnych młodych naukowców PŚ

Czworo naukowców Politechniki Śląskiej otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Są to: dr Dorota Babilas z Wydziału Chemicznego, dr Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Centrum Biotechnologii, mgr inż. arch. Agata Gąsowska-Kramarz - absolwentka Wydziału Architektury oraz dr Witold Adam Ogierman z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Otrzymali oni stypendia dla wybitnych młodych naukowców, przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki za imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Laureaci zostali wyłonieni przez ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe. Przy ocenie wniosków największą wagę przykładano do wymiernych efektów działalności naukowej młodego naukowca w postaci publikacji naukowych oraz zastosowań praktycznych wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych.

Zdjęcie przedstawia kobietę w laboratorium.

Stypendium przyznano mi za badania nad zastosowaniem procesów membranowych do odzysku metali przejściowych i cieczy jonowych, które zostały potwierdzone publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych o wysokim współczynniku oddziaływania m.in. Chemical Engineering Journal oraz Separation and Purification Technology. Ponadto docenione zostało kierowanie projektem naukowym oraz współpraca z przemysłem – wyjaśniła dr Dorota Babilas (na zdjęciu powyżej), która stypendium otrzymała w dyscyplinie Inżynieria Chemiczna.

Zdjęcie przedstawia kobietę w laboratorium.

Stypendium w dziedzinie Inżynieria Biomedyczna otrzymała dr Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Centrum Biotechnologii (na zdjęciu powyżej). – Stypendium przyznano mi za prace badawcze z zakresu inżynierii tkankowej, biomateriałów oraz druku 3D publikowane w międzynarodowych czasopismach, a także za liczne wystąpienia na międzynarodowych konferencjach oraz kierowanie projektami badawczymi – powiedziała dr Włodarczyk-Biegun. Eksperci docenili także międzynarodowe nagrody, jakie otrzymała dr Włodarczyk-Biegun i jej mobilność międzynarodową.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę na tle komputera.

Dr Witold Ogierman (na zdjęciu powyżej) stypendium otrzymał w dziedzinie Inżynieria Mechaniczna. – W moim przypadku największy wpływ na ocenę wniosku miały publikacje w czasopismach naukowych, dodatkowe znaczenie miał fakt kierowania projektem badawczym oraz współautorstwo patentu – powiedział dr Ogierman. Jak tłumaczył, jego badania naukowe skupiają się głównie na problematyce dotyczącej wieloskalowego modelowania własności mechanicznych materiałów kompozytowych. - W szczególności podejmowane są prace związane z rozwojem metod komputerowych, które pozwalają na predykcję własności materiałów na poziomie makroskopowym w zależności od ich parametrów mikrostrukturalnych - mówił.

fot. Agata Gąsowska-Kramarz

W dziedzinie Architektura i Urbanistyka stypendium otrzymała mgr inż. arch. Agata Gąsowska-Kramarz (na zdjęciu powyżej) - doktorantka Wspólnej Szkoły Doktorskiej na Politechnice Śląskiej. – Doceniono mój dorobek naukowy w postaci publikacji naukowych opartych na badaniach własnych, koncepcjach i ideach. Prace były związane bezpośrednio i tematycznie z priorytetowymi obszarami badawczymi Politechniki Śląskiej – powiedziała mgr inż. arch. Gąsowska-Kramarz.Swoją pracę naukową swoiście przekładam z pracą zawodową. Jestem czynnym członkiem izby architektów oraz izby inżynierów budownictwa. Praca zawodowa i realizowane projekty architektoniczne pozwalają mi na synergiczne łączenie roli architekta i konstruktora z rolą architekta-naukowca. Poruszana tematyka obejmuje projektowanie architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej w zakresie wyodrębniania metod systemowej kwalifikacji oraz kształtowania przestrzeni obiektów – dodała.

Za swoje osiągniecia nagrodzeni naukowcy przez 3 lata będą otrzymywali wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie. Jednak, jak podkreślają, najważniejsze jest docenienie ich pracy.

– Przyznane stypendium jest wyraźnym potwierdzeniem uznania dla mojej działalności naukowej, a także uhonorowaniem ogromnego wkładu w rozwój nauki. Jest to też dla mnie motywacja – mówiła dr Dorota Babilas. – Stypendium jest nie tylko dużym sukcesem, ale też dodatkową motywacją do prowadzenia dalszych badań w obszarze moich zainteresowań – dodał dr Witold Ogierman. Mgr inż. arch. Gąsowska-Kramarz dzięki stypendium może kontynuować swoje badania. Z kolei dr Małgorzata Włodarczyk-Biegun podkreśliła, że stypendium pozwala zatrzymać się na chwile w wirze pracy i docenić własny trud i osiągniecia. – Z drugiej strony to motywacja i zobowiązanie, żeby działać dalej i lepiej, aby praca, którą wykonuję, mogła służyć innym – dodała.

W tegorocznej edycji konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców wpłynęło 1719 wniosków. Przyznano je 215 młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. Wnioski były oceniane przez zespół doradczy, w skład którego weszli eksperci reprezentujący wszystkie 47 dyscypliny naukowe i artystyczne. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Edukacji i Nauki przeznaczy blisko 42 mln zł.

Gratulujemy!