mini_6 (50)

Studentki technologii kognitywnych przygotowały wystawę

20 maja na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej zaprezentowano wystawę przygotowaną przy udziale studentek technologii kognitywnych i mediów społecznościowych – Laury Łukaszczyk i Oliwii Glombek.

Studentki Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej brały udział w projekcie naukowo-badawczym, w ramach którego powstała wystawa. Efekt trzymiesięcznej pracy zaprezentowano wczoraj przy udziale studentów i pracowników zabrzańskiego wydziału.

Wydarzenie otwarła Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, która pogratulowała studentkom efektów.

- Jestem dumna, że studentki technologii kognitywnych i mediów społecznościowych zrealizowały tak ciekawą wystawę i zdobyły cenne doświadczenie – mówiła.

Projekt „Śląscy liderzy opinii, czyli Nieoficjalna Reprezentacja Ślązaków” był ciekawym wyzwaniem dla studentów. Obejmował kilka etapów. W pierwszej fazie realizacji zlecono badanie opinii mieszkańców województwa śląskiego na próbie 500 osób. Biorący udział w badaniu odpowiadali na pytania dotyczące liderów opinii. Respondenci wskazali kogo – z imienia i nazwiska - uważają za lidera opinii w zakresie spraw śląskich; jakie cechy powinni Ci liderzy posiadać; jakie profesje reprezentować i jakimi tematami w szczególności powinni się interesować.

Po otrzymaniu wyników badań, zespół realizujący projekt na podstawie zebranych danych wyłonił „jedenastkę” czyli nieoficjalną reprezentację, którą zaprosił do współpracy w dalszej części projektu.

Liderzy zostali zaproszeni na spotkania ze studentami, podczas której dyskutowano o roli liderów opinii w społeczeństwie. Kierowniczką projektu była Katarzyna Siwczyk, na co dzień związana z Centrum Promocji i Komunikacji Medialnej Politechniki Śląskiej oraz Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnikami projektu byli zaś studenci kierunków: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, technologie kognitywne i media społecznościowe oraz projektowanie graficzne z trzech śląskich uczelni – Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. W tym gronie znalazły się dwie studentki Politechniki Śląskiej, które same zgłosiły chęć udziału - Laura Łukaszczyk i Oliwia Glombek.

Laura Łukaszczyk była odpowiedzialna za przygotowanie grafik na podstawie zdjęć realizowanych podczas spotkań lub pozyskanych z archiwum. Autorka nie ukrywa, że było to ciekawe wyzwanie.

- Starałam się nawiązać do śląskiego krajobrazu, stąd postaci zostały przedstawione na tle kopalnianego szybu, a charakterystyczne dla nich elementy prezentowane były w żółto-niebieskich barwach śląskich. Dodatkowo musiałam się zmierzyć z przeszukiwaniem archiwów, żeby pozyskać zdjęcia osób nieżyjących – mówiła Laura.

W przygotowywaniu wystawy pomocna okazała się także sztuczna inteligencja.

Z kolei Oliwia Glombek w tym projekcie odpowiedzialna była za przygotowywanie materiałów promocyjnych.

- Realizowałam nagrania wideo, rolki, posty w mediach społecznościowych i zajmowałam się komunikacją nt. wydarzenia. To było cenne doświadczenie – dodała.

mini_4 (51)

Praca nad projektem trwała od października do grudnia ubiegłego roku. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Obecnie do 29 maja można ją oglądać w holu Wydziału Organizacji i Zarządzania. Z kolei od 3 czerwca zawiśnie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

mini_2 (95)

Projekt był dofinansowany z dotacji  Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropoli, w ramach Programu Grantowego „Nauka Młodych" - Europejskie Miasto Nauki 2024.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie