Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 15.02.2022
Na zdjęciu widzimy Martę plutę na lodowisku grającą w curling

Studentka PŚ sędziuje na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

Marta Pluta absolwentka i jednocześnie studentka Politechniki Śląskiej jest sędzią na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Nasza studentka sędziuje w dyscyplinie curling.

25-letnia Marta Pluta, jest najmłodszym sędzią w curlingu podczas Olimpiady w Pekinie. Na co dzień jest trenerką i zawodniczką klubu KŚ AZS Politechniki Śląskiej. Marta Pluta pochodzi z Gliwic i od 8. roku życia uprawia curling. Jest wielokrotną mistrzynią Polski zarówno w kategoriach młodzieżowych jak i seniorskich, a także reprezentantką Polski. Ma też swoją drużynę – AZS Gliwice Team Pluta. Niewątpliwie więc jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w tej dyscyplinie w naszym kraju. Od kilku lat zajmuje się też sędziowaniem. Marta Pluta jest także absolwentką Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Śląskiej, obecnie studiuje na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.

– WCF (World Curling Federation) zrobił mi ogromną niespodziankę i nie wiem czy było to celowe czy nie, ale zaproszenie otrzymałam 5 maja w dniu moich urodzin. Był to naprawdę cudowny prezent – powiedziała tuż po nominacji Marta Pluta w rozmowie z portalem curling.pl.

Cudowny prezent, ale też wielkie wyzwanie – przyznaje nasza studentka. – Największym wyzwaniem jest sama myśl, że to Igrzyska Olimpijskie oraz to, ile osób śledzi zmagania zawodników. Jako sędzia na pewno przeżywam Olimpiadę inaczej niż zawodnik, ale stres i tak jest duży. Dla mnie to przywilej być tutaj w roli sędziego i do tego najmłodszym w kategorii curling – powiedziała nam Marta Pluta.

Curling pojawił się po raz pierwszy na zimowych Igrzyskach Olimpijskich już podczas inauguracyjnych zmagań w Chamoix w 1924 r. Później przez wiele lat nie rozgrywano tej dyscypliny. Dopiero od 1998 r. curling regularnie gości na arenach zimowych igrzysk olimpijskich. Najwięcej medali w tej dyscyplinie zdobyła dotychczas Kanada (11). Polska nie bierze udziału w curlingu na Igrzyskach w Pekinie.

Więcej informacji na stronie: Marta Pluta będzie sędziować na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie | KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice