Na zdjęciu widzimy Agatę Sitko stojącą przy sztandze
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 12.05.2022

Studentka Politechniki Śląskiej rekordzistką świata!

Agata Sitko – studentka Politechniki Śląskiej – zdeklasowała rywalki podczas Mistrzostw Europy w Trójboju Siłowym (European Women's Open, Junior, Subjunior Equipped Powerlifting Champioships). Nasza studentka zdobyła tytuł Mistrzyni Europy Juniorek w kategorii wagowej do 84 kg i z wynikiem 704,5 kg pobiła rekord świata!

Mistrzostwa odbyły się w Pilznie w Czechach. Agata, która na co dzień jest studentką na Wydziale Matematyki Stosowanej, zdobyła Mistrzostwo Europy jednocześnie podbijając rekord świata w kategorii wagowej do 84 kg z wynikiem 704,5 kg. W przysiadzie zdobyła 265,0 kg, w wyciskaniu 188,0 kg, gdzie ustanowiła kolejny nowy rekord świata, a w ciągach – 251,5 kg, gdzie także ustanowiła rekord świata.

– Trójbój siłowy składa się z 3 bojów. Należą do niego przysiady ze sztangą, wyciskanie leżąc oraz martwy ciąg. W trójboju wygrywa osoba, która ma największy „total”, czyli połączenie najlepszego wyniku z każdego poszczególnego boju. Ponadto w zawodach można też dostać „małe medale” za każdy poszczególny bój – wyjaśnia Agata Sitko.

Na zdjęciu widzimy Agatę Sitko podnosząca sztangę

Na co dzień Agata Sitko należy do chorzowskiego klubu UKS Pover Kuźnik. Sportem siłowym zaczęła interesować się od dawna.

– Od dziecka lubiłam pokazywać, że jestem silniejsza, podnosić różne rzeczy, siłować się z kolegami na rękę. W gimnazjum zaczęłam trenować w domu z hantlami czy na drążku. Kiedy w internecie natrafiłam na trójbój siłowy stwierdzałam, że chciałabym go trenować. I tak na poważnie trenuję już od 2019 roku, 6 razy w tygodniu od dwóch do czterech godzin. (…) Pierwszy start międzynarodowy zaliczałam w sierpniu 2021 roku – mówi nasza Mistrzyni.

Naszą studentkę mocno wspierają najbliżsi. – Rodzice oglądają wszystkie zawody z moim udziałem, a kiedy wracam z zawodów czeka już na mnie komitet powitalny z ciastem czy innym przysmakiem – śmieje się Agata.

Dla Agaty sport to nie tylko pasja, ale także okazja do poznawania ciekawych ludzi i zwiedzania świata. Ma też wiele planów na przyszłość. – Teraz przygotowuję się do Mistrzostw Świata w Trójboju Siłowym Klasycznym Seniorów w Sun City w RPA i do World Games w Birmingham w USA – mówi Agata. Przed naszą studentką też sesja egzaminacyjna, do której także pilnie się przygotowuje.

Trzymamy kciuki i gratulujemy sukcesów!