2
Autor: Martin Huć     Publikacja: 08.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Student Politechniki Śląskiej wygrał w NASA Space Apps Challenge

Sebastian Kowalczyk, student III roku Politechniki Śląskiej na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna, odniósł spektakularny sukces i wygrał z drużyną TECHMECHAN HackTeam w największym w Europie hackathonie NASA Space Apps Challenge.

NASA Space Apps Challenge to międzynarodowy, prestiżowy konkurs organizowany przez NASA, który gromadzi pasjonatów nauki, technologii i sztuki z całego świata. Tegoroczna edycja odbyła się na początku października w Stalowej Woli. Wzięło w niej udział ponad pół tysiąca osób, a pula nagród wyniosła ponad 100 tys. zł.

Sebastian Kowalczyk, student naszej Uczelni, startował w drużynie TECHMECHAN HackTeam z czwórką kolegów - uczniami Technikum nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim: Hubertem Krawczykiem, Kamilem Kotynią, Marcelem Klimczakiem oraz Mateuszem Sepkowskim.

Grupa ta osiągnęła spektakularny sukces, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „artystyczna”. Ich zwycięski projekt, który przykuł uwagę jury, oparty był o wykorzystanie nowoczesnych gogli VR (Virtual Reality).

- To innowacyjne wykorzystanie gogli VR i projekt gry dla astronautów długo przebywających w przestrzeni kosmicznej – tłumaczy Sebastian Kowalczyk. - Pomysł powstał poprzez burzę mózgów naszego zespołu oraz mgr Agnieszki Szczotki, która była mentorką z ramienia Analog Astronaut. Projekt ten łączy zaawansowaną technologię z kreatywnym podejściem do wizualizacji zagadnień związanych z przestrzenią kosmiczną.

Sebastian Kowalczyk jest aktualnie na III roku studiów na kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna. Jak przyznaje, ten wybór był dla niego dość oczywisty, ponieważ już w dzieciństwie interesował się astronautyką i lotnictwem. Sukces w Stalowej Woli dla niego i kolegów już tak oczywisty nie był.

- Ani trochę nie myśleliśmy o takim sukcesie, a co dopiero o globalnej nominacji – dodaje.

Podczas globalnego oceniania wszyscy nominowani zostaną poddani przeglądowi przez zespół ekspertów z NASA i Agencji Kosmicznej 2024. Głosy te wyłonią najlepsze drużyny, które zostaną nazwane „Globalnymi Finalistami”. Globalni Finaliści zostaną ogłoszeni za pośrednictwem mediów społecznościowych NASA Space Apps i pojawią się na stronie spaceappschallenge.org 19 listopada 2024 roku.

Zdjęcie Podkarpackie Centrum Innowacji

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie