Zdjęcie pilota w szybowcu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 28.07.2021     Aktualizacja: 17.02.2022

Student Politechniki Śląskiej w Reprezentacji Polski podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata

Miłosz Gondek, student III roku Nawigacji Powietrznej na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, będzie reprezentował Polskę podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI 2021, które odbywają się w Lesznie.

11. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej potrwają od 28 lipca do 7 sierpnia. Zawody są rozgrywane na lotnisku w Lesznie. Rywalizacja obejmuje dwie kategorie konkursowe:

  • Unlimited Glider (UG) – 23. Mistrzostwa Świata FAI w akrobacji szybowcowej
  • Advanced Glider (AG) – 11. Mistrzostwa Świata FAI w akrobacji szybowcowej dla zaawansowanych.

Student Politechniki Śląskiej wystartuje w klasie Advanced. Wystąpi w niej 24 zawodników, nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Rosji, Austrii, Rumuni, Czech i Francji. Przed uczestnikami nawet 6 konkurencji, jednak ich dokładna liczba jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi panującymi nad lotniskiem. Pierwszą z konkurencji będzie tzw. wiązanka, którą nasz student ułożył z 5 figur obowiązkowych. W kolejnych dniach zawodnicy będą zmagać się programami: dowolnym, nieznanym i nieznanym dowolnym.

Wszystkie programy muszą być wykonane w powietrzu, w niewidocznym sześcianie o wymiarach 1000 x 1000 x 1000m. Sześcian znajduje się 200 metrów nad ziemią. Każde przekroczenie jego granic to punkty karne nałożone na zawodnika.

– W czasie zawodów spodziewamy się wysokich temperatur, które niestety nie sprzyjają akrobacji. Człowiek wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych od razu ma gorszy performance, stajemy się mniej dokładni, a figury wykonywane są z mniejszą precyzją, co widać później w wynikach. Dodatkowym utrudnieniem może być termika, zjawisko, które dla nas – akrobatów jest czymś, co przeszkadza, czasami bardzo. Kolejny aspekt to stres – coś czego nie można przewidzieć. Będą to moje pierwsze zawody tak wysokiej rangi jak Mistrzostwa Świata. Mam nadzieję, że stres nie pokrzyżuje moich planów zawodniczych, a sam dam z siebie wszystko i będę potrafił na czas lotu kompletnie się wyłączyć – mówi Miłosz Gondek.

Student Politechniki Śląskiej lotnictwem zaczął się interesować we wczesnym dzieciństwie. Kurs szybowcowy rozpoczął mając lat 15, licencję SPL zrobił w wieku lat 18, natomiast rok później miał już także licencję PPL(A). W lutym tego roku dostał powołanie do Kadry Narodowej.

– Wsparcie Politechniki Śląskiej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej umożliwiło mi start w najwyższej rangą imprezie, czyli Mistrzostwach Świata. Dziękuję za wiarę i pomoc – mówi Miłosz Gondek.

Miłosz studiuje Nawigację Lotniczą na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej. Podczas zawodów będzie także reprezentował Aeroklub Ziemi Lubuskiej.

–  Już niedługo, rozpoczynam praktyki w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Dokładniej będzie to szkolenie praktyczne do licencji liniowej ATPL (A). Uczelnia posiada na wyposażeniu nowe samoloty AT3, nową bazę szkoleniową i doświadczonych instruktorów. Wszystko czego potrzeba, aby zostać pełnoprawnym pilotem zawodowym – dodaje Miłosz Gondek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie