1000007676
Autor: Martin Huć     Publikacja: 28.10.2024     Aktualizacja: 30.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Studenci Politechniki Śląskiej z wygraną w hackathonie

Reprezentanci ze Studenckiego Koła Naukowego Data Science Politechniki Śląskiej zwyciężyli w kategorii Quantum AI w największym hackathonie w Europie – HackYeah 2024.

HackYeah 2024, czyli największy stacjonarny hackhaton w Europie, odbył się w Tauron Arenie w Krakowie. Startowało w nim ponad 2600 osób. Studenckie Koło Naukowe Data Science reprezentowało pięć osób: Joanna Wiekiera, Martyna Żur, Katarzyna Rakoczy, Weronika Wołowczyk i Krzysztof Gumiński.

-Hackathon to 24-godzinny konkurs programowania. Podczas tej edycji przygotowano wiele różnych kategorii – od sztucznej inteligencji, przez gamedev, aż po cyberbezpieczeństwo – mówi Joanna Wiekiera. - My wzięliśmy udział w kategorii Quantum AI od IBM. Rywalizacja w niej polegała na opracowaniu materiałów edukacyjnych dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej na temat algorytmów sztucznej inteligencji, działających na komputerach kwantowych. Musieliśmy w tym celu zaimplementować kilka takich modeli, co było niesamowicie ciekawym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o komputerach kwantowych, ich zaletach i możliwościach. Zdecydowaliśmy się na zaimplementowanie strony internetowej z poradnikiem, porównaniem algorytmów AI i QAI oraz "placem zabaw" dla osób, które chcą samodzielnie wypróbować zaproponowane przez nas algorytmy.

1000007677

Ich praca zyskała uznanie i zwyciężyła. To przeogromny sukces studentów naszej Uczelni, którym serdecznie gratulujemy. Co mogło zadecydować o ich wygranej?

- Myślę, że wpłynął na to poziom naszego zaangażowania i pasji, jaką przelaliśmy w ten projekt. Od początku do końca w niego wierzyliśmy, przez co brak snu nie był aż tak dużą przeszkodą. Oprócz tego zadbaliśmy by wygląd strony i prezentacja były atrakcyjne wizualnie. Wygrana w tym wydarzeniu jest dla nas niezwykłym osiągnięciem. Tym bardziej, że dla części zespołu był to pierwszy hackathon – podsumowała Joanna Wiekiera.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie