Na zdjęciu widzimy studentów Politechniki Śląskiej, którzy są w finale międzynarodowego konkursu Eureca-Pro. Stoją oni przed budynkiem Rektoratu Uczelni
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.04.2022

Studenci Politechniki Śląskiej w finale międzynarodowego konkursu EURECA-PRO

Studenci Politechniki Śląskiej z Wydziału Inżynierii Materiałowej w lipcu będą reprezentować Uczelnię w finale pierwszej edycji międzynarodowego konkursu „STEM Innovation Contest” w ramach EURECA-PRO. Ich projekt dotyczy stworzenia konstrukcyjnego materiału funkcjonalnego z użyciem odpadów produkcji chemii nieorganicznej.

– Zaproponowane przez nasz zespół rozwiązanie to polimerobeton z dodatkiem trudnych do utylizacji odpadów (szkło samochodowe oraz kompozyty polimerowe zbrojone włóknami szklanymi). Obecnie większość odpadów tego typu jest składowanych, co naszym zdaniem jest marnowaniem użytecznych materiałów oraz zaniedbywaniem środowiska. Chcemy udowodnić, że z użyciem tych odpadów można stworzyć konstrukcyjny materiał funkcjonalny konkurencyjny dla klasycznych betonów i doprowadzić do sytuacji, gdzie składowanie czy spalanie odpadów tego typu będzie nieopłacalne dla przedsiębiorców. Poza wykorzystaniem odpadów, nasza metoda cechuje się niższym śladem węglowym – tłumaczył członek zespołu inż. Aleksander Peryt.

Dodał, że sama grupa materiałów, jaką są polimerobetony charakteryzuje się dość korzystnymi właściwościami, które sprawiają, że wytwarzanie z nich szeregu wyrobów może być korzystniejsze niż użycie klasycznych betonów.

W uczelnianych eliminacjach wzięło udział pięć zespołów. Finał międzynarodowego konkursu odbędzie się w połowie lipca w Niemczech na University of Applied Sciences of Mittweida. Jak podał inż. Peryt, studenci Politechniki Śląskiej będą konkurować z 6 zespołami z różnych krajów i uczelni partnerskich programu.

Celem konkursu „STEM Innovation Contest” w ramach EURECA-PRO jest zaangażowanie studentów w tworzenie kreatywnych projektów, rozwiązujących rzeczywiste problemy we współpracy z branżami związanymi ze STEM („Science, Technology, Engineering and Mathematics”). Konkurs skierowany jest do studentów studiów I oraz II stopnia z siedmiu uniwersytetów partnerskich EURECA-PRO. Ma on promować inwencję i umiejętność rozwiązywania problemów poprzez wspólną pracę studentów przy wsparciu multidyscyplinarnych naukowców STEM pełniących rolę mentorów.

W skład zespołu z Politechniki Śląskiej o nazwie „Newcycle” wchodzą: inż. Klaudia Tomaszewska, Kaja Orzechowska, inż. Aleksander Peryt oraz inż. Krzysztof Stępień – wszyscy z Wydziału Inżynierii Materiałowej. Tytuł przygotowanego projektu to „Development of a production method for sustainable structural materials using hazardous by-products, such as by-products of non-organic chemistry industry”. Studenci pracowali pod okiem mentorów: dr. inż. Tomasza Pawlika oraz mgr. inż. Jakuba Smolenia.