na zdjęciu laureatki i laureaci oraz władze uczelni
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Spotkanie rektora z laureatami stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W Sali Senatu odbyło się uroczyste spotkanie władz Politechniki Śląskiej ze studentami, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. W tym roku uzyskało je 18 studentów i studentek naszej Uczelni.

Wśród wszystkich uczelni technicznych, Politechnika Śląska ma największą liczbę nagrodzonych tym stypendium studentów.  – Jest to potwierdzenie jakości kształcenia na naszej uczelni. Z jednej strony mamy bardzo zdolną i zaangażowaną młodzież, która chce studiować i rozwijać się również poza programem studiów, a z drugiej strony, tak duża liczba nagrodzonych pokazuje, że nasze programy studiów są atrakcyjne i przyciągają tych najzdolniejszych – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk

– Młodzież na naszej uczelni jest nie tylko bardzo zdolna i pracowita, ale też chce i potrafi wykorzystać wszystkie możliwości jakie oferuje im Politechnika Śląska – dodał prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Wojciech Szkliniarz.

na zdjęciu laureaci i laureatki siedzą przy stole z rektorami

Studenci naszej uczelni poza tradycyjnym programem nauczania mogą działać w kołach naukowych, realizować projekty czy brać udział w programach mentorskich.

– Staramy się, aby studia na Politechnice Śląskiej były przyjazne, elastyczne, aby dawały szansę na realizację swoich zainteresowań i marzeń, stąd też bardzo duży udział kształcenia zorientowanego projektowo. Rozszerzamy to również na kształcenie zorientowane problemowo, wprowadzamy przedmioty wybieralne, tak, aby każdy ze studentów mógł uzupełnić swą wiedzę w takim zakresie, w jakim chce – podkreśla rektor uczelni.

Wśród nagrodzonych za osiągnięcia naukowe znalazł się Patryk Prychodko absolwent Wydziału Architektury. – To stypendium to zwieńczenie całego toku moich studiów. Na architekturę dostałem się z listy rezerwowej, jednak uczelnia oferuje tak wiele możliwości i narzędzi, że mogłem rozwinąć swój potencjał – mówi nasz absolwent. –  Ta wszechstronność oferty ma niesamowity potencjał i uważam, że każdy znajdzie coś dla siebie, aby osiągnąć sukces – dodał Patryk Prychodko.

na zdjęciu sześcioro laureatów siedzi przy stole

–  Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to ogromne wyróżnienie – dodaje Łukasz Wójcicki student V roku na Wydziale Chemicznym, nagrodzony za znaczące osiągnięcia naukowe. –  Wiele czasu spędziłem w laboratorium, wyjeżdżałem na konferencje i pisałem artykuły naukowe. Cieszę się, że te starania przyniosły taki efekt. Teraz planuję iść na doktorat, aby ten dorobek naukowy poszerzać – podkreśla.

Jak zaznacza Agnieszka Stawinoga – kolejna nagrodzona stypendium ministra, takie wyróżnienie niewątpliwe jest zachętą do kontynuowania kariery naukowej. ­ – Teraz wyjeżdżam na praktyki do Porto w Portugalii, ale później chciałabym wrócić i zrobić doktorat na Politechnice Śląskiej – podkreśla.

To bardzo ważne, że młodzież widząc, że jest doceniana, chce pozostać na uczelni i poszerzać swoją wiedzę a potem dzielić się nią z innymi – mówił prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz. – To bardzo cenne, że młodzi ludzie chcą z nami pozostać, zwłaszcza w dzisiejszych realiach rynkowych, gdzie przemysł chętnie ich zatrudnia – dodaje prorektor.

stypendia ministra nuaki 4 fot. Maciej Mutwil (3)

W tym roku stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe otrzymało 18 studentów i studentek naszej Uczelni. Wśród laureatów znaleźli się:

1             Daria Bal architektura
2             Angelika Banaś chemia
3             Natalia Bartosiak informatyka
4             Dominka Bednarz architektura
5             Agnieszka Bolik fizyka techniczna
6             Natalia Dymarska architektura
7             Agata Goleśna architektura
8             Łukasz Jakubski technologia chemiczna
9             Patryk Prychodko architektura
10           Marta Sanigórska architektura
11            Szymon Smołka technologia chemiczna
12           Agnieszka Stawinoga architektura
13           Michał Sujkowski transport
14           Szymon Świderski architektura
15           Martyna Wojnar automatyka i robotyka
16           Łukasz Wujcicki chemia
17           Paulina Zych architektura
18           Mateusz Zygadło technologia chemiczna

Wysokość stypendium wynosi 17 tys. zł. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/stypendia-ministra-nauki-dla-studentow-za-znaczace-osiagniecia-na-rok-akademicki-20232024-przyznane.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie