na zdjęciu uczestnicy seminarium
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.09.2024     Aktualizacja: 12.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Spotkanie realizatorów projektu HANACOAT

W dniach od 3 do 5 września 2024 roku odbyło się spotkanie wykonawców projektu HANACOAT pt. Wykorzystanie powłok nanolaminatowych do zastosowań w wysokiej temperaturze. Projekt realizowany jest w ramach programu Weave-UNISONO, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele międzynarodowego konsorcjum z Polski i Niemiec.

Uczestnicy projektu spotkali się na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz w siedzibie Sieci Badawczej Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny w Gliwicach. Naukowcy z Politechniki Śląskiej, Górnośląskiego Instytutu Technologicznego – lidera konsorcjum i z RWTH Aachen University oraz German Aerospace Center (DLR), dyskutowali i prezentowali uzyskane dotychczas wyniki badań dotyczące wytwarzania i degradacji w wysokiej temperaturze powłok typu MAX.

- Nowoczesne powłoki tego typu, osadzane metodami PVD, charakteryzują się doskonałymi właściwościami, a zwłaszcza odpornością na szoki termiczne, utlenianie i korozję w wysokiej temperaturze, nadając się dla zastosowań w Energetyce i Lotnictwie, np. na elementy turbin – powiedział dr hab. inż. Bogusław Mendala, prof. PŚ z Wydziału Inżynierii Materiałowej.

Trzydniowe seminarium było także okazją do zaprezentowania potencjału naukowego Politechniki Śląskiej i polskich partnerów projektu. Goście z Niemiec zwiedzili m.in. laboratoria naszej Uczelni. 

zdjęcie: Łukasiewicz - GIT.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie