uczestnicy spotkania

Spotkanie Rady Społecznej Politechniki Śląskiej

Rada Społeczna Politechniki Śląskiej, w której skład wchodzą samorządowcy, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń naukowych, zawodowych i twórczych, a także przedstawiciele przedsiębiorców i organizacji gospodarczych, spotkała się we wtorek 29 listopada w zabrzańskim kampusie. Tym razem miejscem spotkania była siedziba Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

Zgromadzonych przywitali przewodniczący Rady Społecznej dr inż. Jarosław Mlonka - prezes Zarządu Sumitomo SHI FW Energia Polska S.A. oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, który zgromadzonym przedstawił wyzwania czekające Uczelnię w nadchodzącym roku, przede wszystkim związane z jej finansami, jak również sprawy organizacyjne związane m.in. z wprowadzonymi niedawno zmianami w dyscyplinach naukowych.

- Staramy się radzić sobie i z kryzysami, i z finansami. Jak na razie nieźle nam to wychodzi – podsumował swoje wystąpienie rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

W nawiązaniu do wypowiedzi rektora przewodniczący Jarosław Mlonka podkreślił, że wyzwania te dotyczą zarówno uczelni, sektora publicznego, jak również i przedsiębiorców.

Następnie głos zabrali dziekani Wydziału Organizacji i Zarządzania prof. Jan Kaźmierczak oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej prof. Zbigniew Paszenda. Zaprezentowali zebranym działalność kierowanych przez siebie jednostek.

Jako kolejny głos zabrał prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, który wystąpił z prezentacją pt. „Technologie wodorowe w Politechnice Śląskiej”. Prorektor podkreślił, że Uczelnia w swojej działalności chce nawiązywać do roli Śląska w sektorze energetyczno-paliwowym i dąży do odgrywania wiodącej roli, także w rozwoju technologii wodorowych. W tym zakresie podejmowanych jest wiele działań m.in. udział Uczelni w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej, udział w pracach nad utworzeniem Narodowego Centrum Badań i Wdrożeń Energii Odnawialnej (PolRES Living Lab). Politechnika Śląska realizuje również wiele projektów NCBR, NCN oraz europejskich w ramach tych tematów. Następuje również współpraca z miastami regionu w ramach technologii wodorowych. W nawiązaniu do tej kwestii, prorektor wymienił obecnych na spotkaniu prezydentów Gliwic, Rybnika, Katowic i Zabrza.

Z kolei prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ omówił temat inwestycji w Politechnice Śląskiej.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję do zwiedzenia laboratoriów Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, a jego dyrektor prof. Marek Gzik zaprezentował zebranym obszary działalność Centrum. Projekt realizowany jest wspólnie z światowym liderem technologii medycznych firmą Philips. Celem projektu było stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych, dedykowanych wspieraniu firm działających w obszarze wdrażania wyrobów oraz technologii medycznych, wpisujących się w aktualne zagadnienia zdrowotne stanowiące odpowiedź na wyzwania współczesnej medycyny w obszarze starzejącego się społeczeństwa oraz wdrażania rozwiązań z zakresu medycyny spersonalizowanej.

Spotkanie zorganizowane zostało przez prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. dr. hab. inż. Janusza Kotowicza, we współpracy z dyrektorem EHTIC prof. Markiem Gzikiem.