na zdjęciu uczestnicy konferencji
Śląski Festiwal Nauki - konferencja prasowa. fot. Tomasz Żak / UMWS
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 24.11.2023

Śląski Festiwal Nauki Katowice

Od 9 do 11 grudnia 2023 roku w Katowicach odbędzie się siódma już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczny festiwal związany będzie z inauguracją Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W związku z tymi wydarzeniami w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja prasowa.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele uczelni i samorządów. Politechnikę Śląską reprezentował dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji. Podczas wydarzenia zaprezentowany został program i największe atrakcje Śląskiego Festiwalu Nauki.

– Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz regionalnych imprez i sam w sobie stał się swoistą marką, przyciągającą co roku tłumy mieszkańców regionu. Hasło tegorocznej edycji imprezy „Nauka da nam przyszłość” jest nieprzypadkowe. Śląskie wchodzi w decydujący czas transformacji, w której nauka odegra kluczową rolę. Warto przy tym przypomnieć, że województwo śląskie mocno wspiera uczelnie i środowiska akademickie, bo to właśnie nasi absolwenci będą decydować o tym, jaki będzie wizerunek naszego regionu w kolejnych dekadach. Zainteresowanie nauką, jej popularyzacją stale rośnie, a my przekazujemy dobrą energię do promowania wiedzy i edukacji. Od poziomu i efektywności kształcenia będzie zależał stopień kwalifikacji absolwentów, ludzi młodych, którym za chwilę powierzymy zarządzanie regionem – powiedział marszałek  woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Podczas festiwalu zaprezentują się śląskie uczelnie, Politechnika Śląska będzie miał aż 30 stoisk. Uczestnicy będą mogli zaznajomić się m.in. z szansami i zagrożeniami, jakie niesie sztuczna inteligencja i zgłębić arkana nowoczesnego transportu. Obecna będzie także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która będzie prezentować m.in. mobilną miejskość przyszłości. Sporą frajdą dla najmłodszych uczestników festiwalu będzie możliwość zaprojektowania nowoczesnego modelu autobusu. O zagrożeniach cywilizacyjnych przypomni Strefa Chorób Przemysłowych i Poprzemysłowych, z kolei w Stefie Motosportu zapoznamy się z nowinkami technologicznymi obecnymi w motoryzacji.

Siódmej odsłonie ŚFN towarzyszyć będzie weekend otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, który zapoczątkuje widowisko naukowo-artystyczne KATOPOLIS otwierające obchody EMNK 2024 – 9 grudnia w Spodku.

Więcej informacji na stronie: https://www.slaskie.pl/content/tylko-nauka-da-nam-przyszlosc.

na zdjęci przemawia prorektor Trawiński

zdjęcie Śląski Festiwal Nauki Katowice