fot. Jan Szady-22 kopia
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 05.05.2025     Aktualizacja: 23.05.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Seminarium z udziałem noblisty Victora R. Ambrosa

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. na Politechnice Śląskiej odbyło się seminarium naukowe pod hasłem „Politechnika Śląska dla medycyny” z udziałem noblisty prof. Victora R. Ambrosa. Naukowcy Politechniki Śląskiej przedstawili wyniki swoich badań i zakres działalności w zakresie biomedycyny.

Wybitny naukowiec Victor R. Ambros, noblista z 2024 roku w dziedzinie fizjologii lub medycyny wziął udział w seminarium „Politechnika Śląska dla medycyny” na Politechnice Śląskiej. Seminarium było wydarzeniem towarzyszącym uroczystości nadania doktoratu honoris causa profesorowi, które zaplanowane jest na 6 maja 2025 r.

Podczas seminarium, które odbyło się w Auli Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej naukowcy naszej Uczelni mieli okazję wygłosić referaty i pochwalić się swoimi wynikami badań. Opowiedzieli również o projektach realizowanych w zakresie szeroko rozumianej biomedycyny.

- Po wysłuchaniu kilku wystąpień widać było, że prof. Ambros był wyraźnie zainteresowany i zadawał pytania dotyczące naszych projektów, więc jest to jego obszar badawczy. Po krótkiej rozmowie z naszym gościem wnioskuję, że jest nadzieja na współpracę z naszymi naukowcami – zaznaczył Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

fot. Jan Szady-09 kopia

Pierwsze kroki tej współpracy zostały już postawione w 2021 r., kiedy prof. Ambros wziął udział w konferencji organizowanej przez Politechnikę Śląską wspólnie z Narodowym Instytutem Onkologii i Centrum Wspierania Badań Nad Rakiem. Profesor wygłosił wtedy wykład online. Z kolei w 2023 r. na tej samej konferencji pojawił się osobiście.

- Kiedy w 2024 r. okazało się, że dostał Nagrodę Nobla jeszcze bardziej doceniliśmy znaczenie jego badań, dlatego zapytaliśmy czy zechciałby przyjąć tytuł doctora honoris causa naszej Uczelni i odpowiedź mile nas zaskoczyła – wspominał prof. Krzysztof Fujarewicz. – Cenimy sobie możliwość współpracy z nim, która polega choćby na konsultowaniu i opiniowaniu naszych badań i projektów, ale mamy też cichą nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli wysyłać na staże naszych pracowników i doktorantów do ośrodka badawczego, w którym pracuje Victor R. Ambros – dodał.

fot. Jan Szady-06 kopia

Podczas seminarium noblista wysłuchał prezentacji m.in. na temat onkologii obliczeniowej; zakresu działalności Centrum Biotechnologii oraz molekularnych testów diagnostycznych.

- Dowiedziałem się wielu rzeczy o prowadzonych tutaj badaniach, o których nie miałem pojęcia. Prezentacja dotycząca projektów mikro RNA i reakcji na promieniowanie była bardzo intrygująca. To jest rodzaj pracy, przy której potencjalnie mógłbym współpracować – powiedział Victor R. Ambros. -  Modelowanie matematyczne z kolei nie jest moją mocną stroną, ale jeśli te projekty polegałyby na współpracy i obejmowałyby również wiedzę specjalistyczną z różnych innych dziedzin, to też widzę tu pole do wspólnej działalności – dodał noblista.

fot. Jan Szady-20 kopia

Fot. Jan Szady

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie