młodzież siedząca na sali
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.04.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Ruszyliśmy po wiedzę... "Biegnij po wiedzę z RUN PAN vol. 2"

We wtorkowy poranek na Politechnice Śląskiej zjawiła się młodzież ze szkół ponadpodstawowych i wyruszyła po wiedzę wspólnie z naukowcami Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Za nami druga edycja wykładów popularnonaukowych "Biegnij po wiedzę z RUN PAN", która odbyła się 9 kwietnia w CKS "Mrowisko" w Gliwicach. Wykłady przeprowadzili naukowcy Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Wydarzenie rozpoczęliśmy wykładem prof. Pawła Golika – genetyka, profesora Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN – "Obcy w naszych komórkach? Skąd wziął się DNA w mitochondriach?". Uczestnicy mogli więc przypomnieć sobie pojęcia z zakresu biologii i poszerzyć wiedzę na temat materiału genetycznego oraz pochodzenia mitochondriów, a także poznać historię odkryć związanych z DNA, które dokonały się w nauce na przestrzeni lat.

W tematyce zagadnień genetycznych pozostaliśmy także podczas drugiego wykładu. Prof. Ewa Bartnik, genetyczka, badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśniła, jak przebiegają  terapie genowe oraz jakie choroby genetyczne można w ten sposób wyleczyć.

O zróżnicowaniu i biologicznych podstawach orientacji seksualnej opowiedział prof. Wojciech Dragan – psycholog, naukowiec Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora profilu facebookowego MiniBLOG o genach, zachowaniu i tym, co pomiędzy – wskazując m.in. takie aspekty biologiczne determinujące orientację, jak geny, mózg, markery budowy ciała.

Lek. Paulina Łopatniuk – patomorfolożka, autorka profilu facebookowego "Patolodzy na klatce" – wprowadziła uczestników w świat medycyny, prezentując wykład "Nowotwór? No przecież się nie zarazisz!" i wyjaśniając, w jaki sposób mogą rozwijać się nowotwory nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt.

Wydarzenie zakończyła debata oksfordzka prowadzona przez prof. Marcina Grynberga – bioinformatyka, naukowca Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Licealiści dyskutowali nad tym, czy sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości naukowców.

Organizatorem wykładów popularnonaukowych "Biegnij po wiedzę z RUN PAN vol. 2" byli Polska Akademia Nauk, Rada Upowszechniania Nauki PAN, Politechnika Śląska, Centrum Popularyzacja Nauki.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie