Na plakacie widać informacje dotyczące targów Intarg.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 11.05.2022

Rozpoczęły się XV Międzynarodowe Targi INTARG®2022

Z udziałem przedstawicieli Politechniki Śląskiej rozpoczęły się XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®2022. Tegoroczna edycja potrwa dwa dni i odbywa się w katowickim Spodku.

Program imprezy obejmuje m.in. konkurs z nagrodami i medalami, spotkania networkingowe, panele dyskusyjne poświęcone synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.

W uroczystym otwarciu konferencji udział wzięli: Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk oraz Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii PŚ dr inż. Magdalena Letun-Łątka.

Wśród panelistów z ramienia Uczelni, którzy w ciągu dwóch dni wezmą udział w wielu eksperckich dyskusjach, znaleźli się także m.in. Dyrektor Centrum Zarządzania Projektami dr inż. Marcin Górski; Dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ; Rzecznik Patentowy CITT Magdalena Filipek-Marzec; dr inż. Rafał Setlak z Wydziału Elektrycznego.

W tegorocznym konkursie Politechnika Śląska wystawia sześć wynalazków. Są to:
1. Narzędzia do wytłaczania tworzyw sztucznych z innowacyjnymi powłokami o zwiększonej trwałości i wydajności produkcyjnej
2. Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkach
3. Bezzałogowa platforma latająca do dystrybuowania szczepionki w procesie doustnego szczepienia listów
4. Zintegrowana technologia dekontaminacji poliolefinowych materiałów odpadowych
5. Symulator badawczy wysięgnikowego kombajnu chodnikowego
6. Sposób analizy i dostosowania parametrów ekonomicznych i użytkowych pojazdu elektrycznego użytkowanego w warunkach jazdy miejskiej

Ponadto w prezentacji na giełdzie wynalazków będzie można zobaczyć te nagrodzone z zeszłego roku. Są to:
1. Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych (Grand Prix 2021 i Nagroda Platynowa)
2. Nowa metoda otrzymywania kwasów karboksylowych (Złoty Medal 2021)
3. Algorytm sterowania ruchem głowic urabiających kombajnu chodnikowego (Złoty Medal 2021)

Więcej na temat tych wynalazków można przeczytać tutaj: Lista wystawców - XV MIĘDZYNARODOWE TARGI WYNALAZKÓW I INNOWACJI INTARG® 2022, 11-12 maja 2022r (haller.pl)

Finał imprezy i ogłoszenie wyników odbędzie w czwartkowe popołudnie. Przed rokiem naukowcy Politechniki Śląskiej otrzymali wiele nagród m.in. Grand Prix.

Targi INTARG® to cenione międzynarodowe wydarzenie prezentujące i promujące wynalazki i innowacje. Poświęcone jest prezentacji potencjału oraz dorobku myśli technologicznej i nauki – wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu.
Politechnika Śląska jest Partnerem Merytorycznym targów. Udział w wydarzeniu koordynuje Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

Więcej informacji na stronie targów: https://www.intarg.haller.pl/