repower baner
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 05.03.2025

Repower World Summit 2025

Naukowcy z całego świata, przedstawiciele największych spółek energetycznych i ciepłowniczych, deweloperzy technologii oraz władze miast debatują na temat potencjalnych ścieżek dekarbonizacji energetyki węglowej. W Katowicach trwa Repower Worls Summit 2025, wydarzenie organizowane przez Politechnikę Śląską w ramach Platformy Transformacji Energetyki DEsire.

Wydarzenie zgromadziło wielu zagranicznych gości reprezentujących uznane ośrodki naukowo-badawcze takie jak Korea Advanced Institute of Science & Technology (KAIST), Tsinghua University, Xiamen University, czy Institut Teknologi Bandung. Od wczoraj w Muzeum Śląskim trwają panele i debaty dotyczące dekarbonizacji sektora energetycznego w stronę niskoemisyjną i ekologiczną, które prezentują szeroką perspektywę zagadnień uwzględniającą między innymi aspekty ekonomiczne, prawną a także związane ze sprawiedliwą transformacją regionów.

– To wydarzenie jest niezwykle istotne mając na względzie potrzebę stawiania czoła wyzwaniom jakie za sobą niesie potrzeba transformacji gospodarki – mówił podczas otwarcia prof. Sebastian Werle, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej, podkreślając wieloletnią rolę Uczelni w kreowaniu ścieżek dekarbonizacji. – Doniesienia światowe mówią o tym, że regiony, w których kiedyś dominowała energetyka węglowa dzięki transformacji zyskały szansę na rozwój technologiczny, ekonomiczny i społeczny, mam nadzieję, że te aspekty także wybrzmią podczas obrad – dodał prof. Werle.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy paneli rozmawiali o polskich strategiach na zastępowanie źródeł energetycznych, ciepłowniczych i o sprawiedliwej transformacji, kolejny dzień został poświęcony światowym strategiom, finansowaniu oraz ścieżce dekarbonizacji coal-to-nuclear, czyli opartej na energetyce atomowej.

– Jako Politechnika Śląska nie staramy się lobbować za jednym kierunkiem transformacji, każda elektrownia, elektrociepłownia, ciepłownia funkcjonują w innych warunkach, więc potrzebujemy analizy przypadku dla każdego zakładu, który może podlegać dekarbonizacji, optymalne rozwiązanie jest do znalezienia, adaptowalne do systemów także z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia – powiedział dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ, z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, organizator wydarzenia.  

Repower World Summit 2025 odbywa się pod patronatem wielu uznanych instytucji, Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych a także polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

fot. Anna Świderska

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie