Start - Aktualności - Razem w sprawie cyberbezpieczeństwa

Razem w sprawie cyberbezpieczeństwa
Politechnika Śląska będzie współtworzyć Lokalną Strategię Cyberbezpieczeństwa - Uczelnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z miastem Gliwice oraz Śląską Siecią Metropolitalną. Wydarzenie miało miejsce podczas konferencji CyberŚląskie, która miała na celu zwrócić uwagę na rolę samorządów w budowaniu spójnego systemu cyberbezpieczeństwa dla Polski.
List intencyjny dotyczący współpracy Politechniki Śląskiej i Miasta Gliwice w zakresie utworzenia strategii cyberbezpieczeństwa podpisali Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic, Agnieszka Olbrycht-Banach, prezes zarządu Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o. oraz prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.
– Jesteśmy zgodni, że razem możemy wypracować optymalne rozwiązanie, które będzie strategią cyberbezpieczeństwa miasta, a nie ma lepszych rozwiązań niż kiedy łączymy siły - w tym przypadku administracji z potencjałem naukowym Politechniki Śląskiej. Myślę, że wyniki tych prac będą oddziaływały znacznie szerzej poza Gliwice, ale także poza region – powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic.
– Bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców, jego infrastruktury to jest także bezpieczeństwo Politechniki Śląskiej i to ze wszech miar. Politechnika Śląska to część miasta, tutaj mieszkają studenci, pracownicy, tutaj prowadzimy swoją działalność i niezwykle ważne jest to, że podejmujemy wspólne inicjatywy z miastem dotyczące cyberbezpieczeństwa. My musimy wdrażać podobne procedury, pracując wspólnie nad ich opracowaniem, korzystając ze znakomitych także ekspertów miasta, pokonamy wspólnie różnego rodzaju trudności – dodał prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.
Konferencja CyberŚląskie - cyberbezpieczeństwo w samorządzie zgromadziła przedstawicieli administracji, naukowców, przedstawicieli firm i instytucji związanych z cyberbezpieczeństwem, ekspertów z branży. Dyskutowano między innymi na temat wymogów stawianych administracji publicznej przez Dyrektywę NIS2 i ustawę Krajowy System Cyberbezpieczeństwa.
– Mamy wachlarz ekspertów, którzy mają pomóc samorządowcom, ale też przedstawicielom uczelni, jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa czyli jak zabezpieczyć dane i uzyskać ciągłość działania. Ta konferencja ma na celu pomóc w doborze środków zarówno tych organizacyjnych, znalezienia środków finansowych, jak i rozwiązań technicznych w implementacji tych rozwiązań – tłumaczył dr inż. Jarosław Homa z Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej.

– Polska jest dzisiaj na pierwszej linii frontu, mamy do czynienia z wojną hybrydową, NASK, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa prowadzi rejestry incydentów bezpieczeństwa i ta liczba cały czas rośnie – powiedział dr Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji, w pełni popierając inicjatywę współpracy miasta i Uczelni. – Żadna firma i żadna organizacja nie obroni się sama. Najlepiej jest, kiedy się łączy siły, a kiedy łączy siły samorząd z tak renomowaną uczelnią jak Politechnika Śląska, daje to pewność bezpieczeństwa i mam nadzieję, że takie porozumienia będą zawierane, jak Polska długa i szeroka.
Prelegenci zwracali także uwagę na potrzebę edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Z cyberbezpieczeństwem wiążą się coraz większe wyzwania, które wynikają z tego, że nasze zasoby coraz bardziej są scyfryzowane, w związku z czym narażone są na cyberataki. Najsłabszym ogniwem w tym systemie jest niestety człowiek. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie – mówił dr hab. Inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, reprezentujący podczas konferencji Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE. – Rozróżniamy kilka poziomów edukacji - podstawowy, który wszyscy używający urządzeń elektronicznych powinni przejść, czyli tak zwana cyberhigiena, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa na stanowisku pracy, zarządzanie cyberbezpieczeństwem, analiza ryzyka i oczywiście także aspekty techniczne – dodał prof. Kasprowski.
Podczas konferencji CyberŚląskie nagrodzono i wyróżniono uczestników konkursu Capture The Flag adresowanego do osób, które interesują się cyberbezpieczeństwem, łamaniem kodów i sprawdziły swoje umiejętności w realnych wyzwaniach.