Start - Aktualności - Przyszłość to drony

Przyszłość to drony
Trwa Tydzień Latania w Europejskim Mieście Nauki – środa upłynęła pod znakiem Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP). W Planetarium Śląskim specjaliści z ze świata nauki, biznesu a także służb cywilnych i wojskowych rozmawiali podczas konferencji popularno-naukowej o szerokich zastosowaniach dronów i śmiałych perspektywach rozwoju technologii dronowych.
Drony ułatwiają pracę i skracają czas jej wykonania, umożliwiają dotarcie z pomocą, tam, gdzie nie może dotrzeć człowiek, służą środowisku a przede wszystkim ratują życie. Zastosowań jest mnóstwo, a co istotne ciągle przybywa pomysłów na nowe.
- Moja firma dostarcza drony gminom, które wykorzystują je na przykład do monitorowania jakości powietrza, czy do tworzenia map lub inwentaryzacji. Technologia pozwala urzędnikom zaoszczędzić mnóstwo czasu, coś co robiliby w tydzień mogą wykonać w parę godzin – opowiada Tomasz Siwy, absolwent Politechniki Śląskiej, kiedyś jeden z założycieli studenckiego koła naukowego High Flyers, a dziś właściciel firmy Prodron, zajmującej się technologiami dronowymi. - Możliwości dronów są ogromne, są tylko nośnikiem, przenoszą kamerę czy głowice pomiarowe różnego rodzaju, a człowiek znajduje kolejne zastosowania. Nowością są magnetometry służące do wykrywania niewybuchów.

Podczas konferencji dyskutowano także o wykorzystaniu dronów w lotnictwie wojskowym. Specjaliści podkreślali, że tu bardzo ważną kwestią przy użyciu bezzałogowych systemów powietrznych jest czas – drony umożliwiają błyskawiczne wykrycie celu, jego identyfikację i jeżeli zachodzi taka potrzeba – zniszczenie.
- Większość naszych systemów jest podwójnego zastosowania – mówił Remigiusz Wilk, z Grupy WB, polskiego koncernu specjalizującego się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań zarówno w sektorze obronnym jak i cywilnym. – Na przykład system Fly Eye wprowadzony do wojska służy obronie granic, z kolei wyposażony w głowicę termowizyjną może stanowić wsparcie podczas gaszenia pożarów. Takie urządzenie potrafi wykryć źródło pożarów nawet pod powierzchnią gruntu. Mieliśmy taką sytuację w jednym z parków narodowych, gdzie do pożaru torfowiska nie mogli dotrzeć ani strażacy, ani samolot załogowy. Takie systemy są także używane do poszukiwań ludzi, co może ratować i chronić życie.
– W Politechnice Śląskiej kształcimy studentów z technologii dronowych, uważamy je za przyszłościowe, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do studiowania – podkreślał dr hab. inż. Marek Marcisz, prof. PŚ, z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej. – Drony traktujemy jako przyszłość lotnictwa, mówi się o autonomicznym transporcie, ale nie tylko o pojazdach, kiedyś polecimy samolotami bez pilota.

Podczas Dnia Dronów można było sprawdzić się na symulatorach latania, a także stan wiedzy na temat bezpieczeństwa operacji BSP. W ramach Tygodnia Latania odbył się konkurs dla uczniów szkół średnich. - Chcemy w ten sposób uwrażliwić na bezpieczeństwo lotów z udziałem bezzałogowych statków powietrznych – tłumaczył instruktor Krzysztof Targosz z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. - Dużo jest wypadków czy przykrych niespodzianek, ale to wynika z tego, że wciąż brakuje powszechnej świadomości czym grozi nieodpowiedzialna zabawa z dronami, dlatego tym konkursem, rywalizacją, chcemy promować „latanie z głową”.

Oprócz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, uczniowie szkół podstawowych i średnich mogli się popisać umięjętnościami z zakresu programowania i pilotowania. W ramach Tygodnia Latania na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej odbyły się także eliminacje do finału Junior Droniady. Drużyny musiały wykonać przelot przez tor przeszkód w jak najszybszym czasie oraz zaprogramować transport przedmiotu w trudno dostępne miejsce.
- Celem konkursu jest popularyzowanie technologii dronowych, inspirowanie dzieci i młodzieży i rozwijanie ich zainteresowań w tym kierunku od najmłodszych lat – powiedziała dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego – Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. - Zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli zachwyceni atmosferą jaka panowała podczas konkursu, cieszymy się, że przyjechały do nas drużyny nawet z Przemyśla czy Warszawy.

Junior Droniada została zorganizowana wspólnie z Little Bit Academy i Instytutem Mikro Makro. Zwycięskie drużyny z każdej kategorii wiekowej będą walczyć w finale podczas Droniady 7 czerwca.
Więcej na temat Tygodnia Latania, którego punktem kulminacyjnym będą pokazy lotnicze w weekend na lotnisku w Gliwicach, można znaleźć TUTAJ.
