Na zdjęciu widzimy wizualizację kawiarenki u podnóża wulkanu. Na dalszym planie szary wulkan przed nim bryła budynku. Na pierwszym planie stoi odwrócony tyłem mężczyzna
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.07.2022

Projekt studenta PŚ na kawiarenkę u podnóża wulkanu w Islandii

Kamil Bryłka - student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej - zdobył II miejsce oraz nagrodę za najlepszy projekt studencki w konkursie Iceland Volcano Coffee Shop. Polegał on na zaprojektowaniu kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii.  

Organizatorem konkursu była platforma BUILDNER. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie centrum dla zwiedzających wulkan. – Centrum miało oferować miejsce na drinka, przekąskę i trochę nauki o historii tego niesamowitego krateru wulkanicznego. W projekcie należało uwzględnić kawiarnię, niewielką strefę wystawową oraz strefę biurową – powiedział autor nagrodzonego projektu Kamil Bryłka.   

Teren opracowania położony jest w północnej części Islandii w regionie Myvatn, który jest uważany za stolicę zórz polarnych. Ze względu na wyjątkowość całego regionu bardzo ważnym aspektem konkursu było dostosowanie się do otaczającego krajobrazu. Projekt miał nawiązywać swoją formą do kontekstu otoczenia – wulkanu, skał i wszechobecnego tufu wulkanicznego.  

 – Projekt został zainspirowany erupcją wulkanu Hverfjall, która miała miejsce 2700 lat temu. Była to erupcja freatomagmowa, której głównymi produktami są lawa, para wodna oraz ogromne ilości rozrzuconego materiału skalnego. Projektowana przestrzeń w postaci wykopanych w ziemi ścieżek, obudowanych stalą kortenowską jest nawiązaniem do wypływającej z wulkanu lawy, a projektowany obiekt, zbudowany ze znajdującej się na tym terenie ziemi jest odniesieniem do rozrzuconego materiału skalnego – wyjaśnił młody architekt.  

Na wizualizacji widzimy wnętrze kawiarenki ze stolikami i krzesłami. Na suficie zwisają ozdoby przypominające sople. Na pierwszym planie stoi odwrócony tyłem mężczyzna.

Ze względu na bardzo duży obszar opracowania autor zdecydował się na utworzenie, poza głównym obiektem, również ścieżek oraz niewielkich stref wypoczynkowych, nawiązujących do wypływającej z wulkanu lawy.  

– Ważnym aspektem funkcjonalnym obiektu było utworzenie strefy wejściowej pełniącej centralny punkt budynku, dający możliwość szybkiego dostępu do wszystkich funkcji obiektu. Zaraz przy wejściu została umieszczona strefa wystawowa i toalety. W budynku znajduje się także kawiarnia wraz z zewnętrznym tarasem. Południowo-wschodnia elewacja została w całości przeszklona, co pozwoliło na bardzo dobre doświetlenie wnętrza kawiarni, jak i wspaniały widok na zbocze krateru wulkanicznego – dodał Kamil Bryłka.  

Do konkursu Iceland Volcano Coffee Shop zostało zgłoszonych około 40 projektów. – Pomysł udziału w konkursie narodził się podczas poszukiwania tematu projektu inżynierskiego. Temat konkursu - utworzenie kawiarni wraz z dodatkowymi funkcjami - w dużej części spełniał wytyczne projektu inżynierskiego, ale też pozwalał na bardzo dużą dowolność projektową, dlatego zdecydowałem się na jego zrealizowanie – powiedział młody architekt.  

Kamil Bryłka ukończył I stopień studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Poza projektami realizowanymi na Uczelni, bierze udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zajmuje się grafiką 3D, wizualizacjami oraz projektowaniem środków transportu. 

02_Wizualizacja

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie