Na zdjęciu widzimy grupę nauczycieli w sali konferencyjnej słuchającej wykładu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 22.12.2022

Projekt MARS w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku

Nauczyciele Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku wzięli udział w projekcie MARS (Mobilność Atutem w Rozwoju Szkoły). Program realizowany był w latach 2020-2022 w ramach programu Erasmus+.

Celem projektu było m.in. podniesienie poziomu kwalifikacji nauczycieli w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii, wprowadzenie aktywizujących metod nauczania i technik kreatywnych na zajęciach, doskonalenie kompetencji językowych nauczycieli oraz nawiązanie współpracy z nauczycielami i ze szkołami za granicą.

W kursach metodycznych wzięli nauczyciele: języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, matematyki i rysunku architektonicznego oraz pedagog szkolny.

– W krótkim czasie mogliśmy zaobserwować efekty udziału kadry w stażach w Hiszpanii, na Malcie, we Włoszech, w Portugalii i w Chorwacji. Obserwacja dobrych praktyk i kontakt z obcokrajowcami pozwoliły na poznanie i zrozumienie innych kultur oraz przełożenie swoich doświadczeń na grunt naszej szkoły. Nauczyciele wdrożyli nowoczesne metody pracy przy użyciu aplikacji, poznali ciekawe strony internetowe do wykorzystania na lekcjach oraz zapoznali się z innymi systemami edukacyjnymi. Dzięki poznaniu nauczycieli z innych krajów zdobyliśmy potencjalnych partnerów do realizacji nowych projektów europejskich. Zajęcia z młodzieżą mają na pewno większy wymiar interdyscyplinarny i interkulturowy, są atrakcyjniejsze, a zdobyte doświadczenia pozwalają na wprowadzenie zmian w szkole - powiedział Krzysztof Lazaj dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Podsumowanie projektu odbyło się 28 listopada 2022 w ramach seminarium zorganizowanego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.

Podczas spotkania dyrektor Lazaj, przedstawił projekt MARS oraz jego cele, podsumowując najważniejsze działania. Renata Klimek-Kowalska koordynatorka projektu MARS, pełniąca obowiązki wicedyrektora ALO podzieliła się zdobytym doświadczeniem i odpowiedziała na pytania uczestników seminarium. Sylwia Bloch, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku, zaprezentowała możliwości doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz współpracy w zakresie projektów edukacyjnych w mieście i w regionie. Mirela Szymczak, nauczyciel-konsultant RODN i IP „WOM” w Rybniku, podzieliła się swoim doświadczeniem, wynikającym z realizacji wielu projektów Erasmus+.

Nauczyciele ALO w Rybniku biorący udział w projekcie MARS, opowiedzieli o swoich stażach, przedstawili materiały dydaktyczne, które mogą zostać wykorzystane w pracy zawodowej przez uczestników seminarium oraz innych nauczycieli ALO oraz innych szkół w regionie.

 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie