Na zdjęciu widać uczniów z rektorem
Autor: Iwona Flanczewska-Rogalska     Publikacja: 29.09.2023

Program mentorski Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska uroczyście zainaugurowała 5. edycję programu mentorskiego „Rozwiń skrzydła” dedykowanego uczniom prowadzonych przez uczelnię liceów ogólnokształcących. W tym roku szkolnym przystąpiło do niego  8-ro  uczniów z ALO w Gliwicach i Rybniku.

Celem programu jest rozwijanie potencjału intelektualnego najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przy jednoczesnym wspieraniu ich rozwoju osobistego oraz przygotowanie do rozpoczęcia kariery zawodowej.  W jego ramach  uczniowie skorzystają z różnych form wsparcia, mających na celu nabywanie przez uczestników nowych kompetencji i rozwijanie ich potencjału naukowego.  Najważniejszym założeniem jest to, że będą mogli uczyć się od swoich mentorów, naukowców Politechniki Śląskiej z uznanym dorobkiem badawczych i aplikacyjnym. Otwierając uroczystość inauguracji V już edycji programu, rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk  podkreślił , że program mentorski Politechniki Śląskiej umożliwia uczniom przede wszystkim rozwijanie ich pasji i zainteresowań naukowych ale także rozbudza zainteresowanie naukami technicznymi. Rektor zwrócił także uwagę na ogromne znaczenie programu dla podnoszenia jakości kształcenia przyszłych studentów.

- Program mentorski także przygotowuje przyszłych kandydatów na studentów. Jeżeli chcemy mieć dobrych absolwentów, to tą pracę musimy wykonać znacznie wcześniej niż 1 października, kiedy studenci pierwszego roku zostają immatrykulowani i włączeni w społeczność akademicką - mówił rektor PŚ.

Prof. Arkadiusz Mężyk dodał, że idea kształcenia pod kątem rozwijania wiedzy przyświecała Politechnice Śląskiej, gdy ta powoływała do życia dwa licea ogólnokształcące funkcjonujące dziś w Gliwicach i Rybniku.

22 września br. odbyła się uroczysta inauguracja V edycji Programu mentorskiego dla uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej pn. "Rozwiń skrzydła". Gospodarzami wydarzenia byli Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, Prorektor ds. Ogólnych, prof. Bogusław Łazarz,  Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, Tomasz Trawiński, prof. PŚ oraz Dyrektor Kolegium Studiów prof. Anna Chrobok.

W czasie uroczystości wręczono akty powołania zarówno uczniom Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej jak i ich mentorom,  nauczycielom akademickim uczelni. Uczniowie biorący udział w programie jasno wyrażają swoje oczekiwania.

-  Chciałbym rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie informatyki, programowania, głównie algorytmiki. Zależy mi na praktycznej nauce wykorzystania moich umiejętności, które już posiadam - mówi Maksymilian Kula z ALO Gliwice.

- Liczę, że udział w programie mentorskim da mi dużo wiedzy i doświadczenia. Interesuje mnie fizyka, programowanie i elektronika- uzupełnia wypowiedź kolegi Jan Bober, uczeń ALO z Rybnika. Jego mentorem jest dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ. Naukowiec drugi raz uczestniczy w programie i dzieli się swoimi doświadczeniami.

- Mój poprzedni podopieczny dziś jest studentem Politechniki Śląskiej i nadal rozwijając swoje zainteresowania, buduje łaziki marsjańskie. Co mogę zaoferować Jankowi? Na pewno wiedzę i doświadczenie z realizacji projektów we współpracy z firmami, dlatego pokażę mu jak zastosować to, czego się nauczy, w przemyśle - dodał prof. Przystałka.

We wszystkich dotychczasowych edycjach programu mentorskiego przeznaczonego dla uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej wzięło udział 36 uczniów. W obecnym roku szkolnym 10 uczniów z poprzednich edycji kontynuuje swój udział w programie. Warto dodać, że w programie mentorskim dla studentów dedykowanym najlepszym absolwentom szkół ponadpodstawowych rozpoczynającym studia na Politechnice Śląskiej, nadal uczestniczy kilku studentów, którzy ukończyli akademickie licea ogólnokształcące.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie