Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego za służbowym biurkiem.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 29.09.2022

Prof. Janusz Kotowicz wiceprezesem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej

Prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej został jednogłośnie wybrany wiceprezesem zarządu stowarzyszenia Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa.

Drugim wiceprezesem został wybrany prof. Konrad Świerczek z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zebranie członków stowarzyszenia odbyło się 26 września br. w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa została powołana przez osoby fizyczne związane z samorządem, uczelniami wyższymi, spółkami paliwowymi i energetycznymi. W jej skład wchodzą przedstawiciele: władz obu województw, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Orlenu Południe, Grupy Azoty, Polenergii, Columbusa, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Węglokoksu, Instytutu Techniki Górniczej Komag, Instytutu Technologii Paliw i Energii oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii pozyskiwanej dzięki instalacji OZE, a także jego wykorzystanie w energetyce cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle. Stowarzyszenie będzie również prowadzić prace naukowo-badawcze, inwestycyjne i wdrożeniowe, a także działać na rzecz ochrony środowiska oraz propagować postawy proekologiczne wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych.

Powstanie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej jest nie tylko realizacją Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku, w której wodór może odegrać kluczową rolę w procesie osiągania neutralności klimatycznej, ale także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie