Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 03.06.2022

Pracownik PŚ wicemistrzem Polski w Grach Matematycznych i Logicznych

Mgr inż. Beniamin Stecuła z Wydziału Matematyki Stosowanej zajął
2. miejsce w Mistrzostwach Polski w Grach Matematycznych i Logicznych i w sierpniu będzie reprezentował Polskę w Międzynarodowych Mistrzostwach w Szwajcarii.

Finał Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych odbył się w dniach 14-15 maja we Wrocławiu, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią.

- Pomimo kilkuletniej przerwy w organizacji zawodów, poziom był bardzo wysoki, a zadania trudne, ale bardzo ciekawe. Nie spodziewałem się tak dużej frekwencji, ponieważ tylko w mojej kategorii do finału zakwalifikowanych zostało ponad 50 osób - powiedział wicemistrz Polski.

Dwudniowy finał obejmował łącznie 6 godzin zmagań z 36 zadaniami matematyczno-logicznymi o narastającym poziomie trudności.

- Zadania są ułożone w kolejności o narastającym stopniu trudności, od poziomu szkoły podstawowej, gdzie przykładowo należało policzyć, ile nienakładających się trójkątów można narysować, korzystając z  6 wierzchołków, aż po zadania korzystające z teorii kolorowania grafów, rekurencji, permutacji oraz geometrii - wyjaśnił.

Do najtrudniejszej kategorii HC, czyli osób zawodowo zajmujących się matematyką, zakwalifikowano ponad 50 osób z całej Polski. Mgr inż. Beniamin Stecuła ostatecznie uplasował się na drugim miejscu i latem będzie reprezentował Polskę w międzynarodowych zmaganiach.

Ogólnoświatowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych są organizowane przez szwajcarską organizację FÉDÉRATION SUISSE DES JEUX MATHÉMATIQUES i odbędą się pod koniec sierpnia w Lozannie. W finale oprócz Polski będą też reprezentanci m.in. Francji, Szwajcarii, Kanady, Tunezji, Algierii, Hiszpanii czy Włoch.

Pan Beniamin już pięciokrotnie, w 5 różnych kategoriach wiekowych, zdobywał złote medale na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych, które dotychczas odbywały się w Paryżu. Ostatnio zwyciężył trzy lata temu w kategorii L2, czyli studentów. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie