Start - Aktualności - Praca magisterska studentki Politechniki Śląska z nagrodami w prestiżowych konkursach

Praca magisterska studentki Politechniki Śląskiej z nagrodami w prestiżowych konkursach
Aż pięć nagród i wyróżnień otrzymała praca dyplomowa studentki Wydziału Architektury – Julii Wild. Praca pod tytułem „Krainy Kresów. Projekt, z którego wynika, że należy poświęcać niewidzialnemu znacznie więcej uwagi”, opisuje teren Roztocza Wschodniego nie tylko w ujęciu architektonicznym, ale również historycznym, kulturowym czy społecznym. Promotorem pracy był dr inż. arch. Jan Kubec.
Praca magisterska Julii Wild otrzymała:
- pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki „Przestrzeń wspólna jest wartością”,
- wyróżnienie na międzynarodowym konkursie ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza,
- pierwszą nagrodę w Konkursie dla Młodych Architektów, organizowanym przez magazyn Builder,
- Grand Prix w dorocznym konkursie SARP im. Zbyszka Zawistowskiego "DYPLOM ROKU",
- wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Young Talent Architecture Award 2025, organizowanym przez fundację - Fundació Mies van der Rohe i europejski program Creative Europe (Shortlista).
- Praca „Krainy Kresów” to projekt, z którego wynika, że należy poświęcać niewidzialnemu znacznie więcej uwagi – wyjaśnia studentka. - Jest opowieścią o wielowarstwowym terenie ziem pogranicza (Roztocze Wschodnie). Idea opiera się na zauważeniu i podkreśleniu tytułowych Krain, występujących w liczbie mnogiej, w celu ukazania różnorodności warstw budujących obraz Kresów - biorąc pod uwagę m.in. kontekst historyczny, geograficzny, społeczno-kulturowy i stan obecny. Projekt jest przedstawiony w siedmiu częściach: cerkwisko, aż pod las, kwiaty, rzeka, ogrody, cerkiew, światło – mówi Julia Wild.
Zagadnienia te są pretekstem do rozmowy o uniwersalnych wartościach a celem pracy było wskazanie, że niewidzialność nie oznacza nieobecności.
- Projektowane miejsca rozumiane jako szkatuły, przechowujące historie, mają pokazać tożsamość wybranego obszaru – istotnym wątkiem założenia jest pamięć zachowana w krajobrazie i jego elementach (m.in. w drzewach, polanach i tym, co pozostało) obserwowana z perspektywy hic et nunc (tu i teraz) – wyjaśnia Julia Wild.
Równolegle, praca podkreśla znaczenie wędrówki w projektowaniu i doświadczaniu, szeroko pojętych, miejsc i miejsc pamięci oraz wartość w zachowaniu ich tajemnicy. Wskazuje na potrzebę budowania tożsamości przestrzeni, również poprzez świadomość jej historii. Zwraca uwagę na rolę pustki i potrzebę rozwijania praktyki uważności.
Materiały zbierane do pracy magisterskiej pochodziły z rożnych źródeł.
- Najważniejsze były dla mnie podróże po opracowywanym obszarze, badania in situ - rozmowy z mieszkańcami opracowywanego obszaru i osobami działającymi na rzecz popularyzacji wiedzy o regionie oraz historykami. Oprócz tego pozyskiwałam wiedzę z artykułów, książek, dokumentów z archiwów – mówi Julia Wild.
Jak zaznacza studentka wybór miejsca, który opisała nie był przypadkowy.
- Wybrany teren jest dla mnie nie tylko interesujący, ale też ważny prywatnie. Oprócz tego obfituje w przestrzenie, które z różnych przyczyn trafiły do sfery niewidzianej – a właśnie takimi obszarami chciałam się zająć. Architektura, szeroko pojęta, może być przekaźnikiem informacji ale tego rodzaju przestrzenie również mają potencjał by opowiadać o wartościach uniwersalnych o których warto przypominać – podsumowuje studentka.
Julia Wild, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Laureatka architektonicznych konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. Śląski Dyplom Roku 2021, ReUse Italy, International Velux Award). Uczestniczka wystaw, warsztatów oraz konferencji. Obecnie doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, w ramach Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej.
Zdjęcia archiwum prywatne