Fot. Martin Huć (5)
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Poznali niesamowity świat minerałów

W sobotę i niedzielę na korytarzach Politechniki Śląskiej można najczęściej spotkać studentów studiów niestacjonarnych oraz prowadzących zajęcia. W ten weekend korytarze Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej wypełniły się minerałami i skałami w ramach Giełdy Minerałów na Politechnice Śląskiej. Na tych spragnionych wrażeń czekały dodatkowo warsztaty z rozpoznawania minerałów oraz spotkania twarzą w twarz z dinozaurem.  

Nie zabrakło również okazji do rozmów, wymiany myśli i zdradzania sekretów w ramach wydarzenia “Pogadajmy o kamieniach”, które zostało zorganizowane w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki – Katowice.  Panele dyskusyjne przerosły wszelkie oczekiwania, stając się wydarzeniem pełnym emocji, wiedzy i inspiracji.
Giełda Minerałów na Politechnice Śląskiej organizowana jest od 1986 roku przez Studenckie Koło Naukowe Silesia oraz Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej.  
Giełda Minerałów była prawdziwym rajem dla miłośników kamieni szlachetnych, minerałów i skamieniałości. Tłumy gości przemieszczały się między stoiskami, gdzie wystawcy prezentowali zarówno popularne okazy, jak i unikalne minerały, rzadkie okazy kolekcjonerskie oraz wyroby jubilerskie, często w formie rękodzieła i pojedynczych egzemplarzy. To doskonała okazja, aby zobaczyć te niesamowite okazy na żywo oraz zakupić prezent dla siebie lub bliskich.  

Swoje stoisko w trakcie giełdy zaprezentowała m.in. Julia Pustuł, studentka geoinżynierii i eksploatacji surowców na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Julia to autorka profilu „Polny szept” w mediach społecznościowych, u której można było znaleźć m.in. zawieszki z żywicy epoksydowej z polnymi kwiatkami w środku. 

- Postanowiłam pokazać moje wyroby rękodzielnicze. Cieszy mnie to, że jest tak dużo zainteresowanych. Wiele osób podchodzi, pyta o moje prace. Uważam, że taka giełda to doskonała inicjatywa dla wszystkich – tłumaczy Julia Pustuł. 

Fot. Martin Huć (28)

Nieoczywiste wystawy – powszechne minerały w niesamowitych odsłonach

Szczególne zainteresowanie wzbudzały specjalne wystawy, które zachwycały zarówno doświadczonych kolekcjonerów, jak i laików. Szczególnie wyróżniała się wystawa Pana Ireneusza Niemczyka ze Strzegomia, która prezentowała „Spectrum kwarcu z Dolnego Śląska”. Z pozoru bardzo powszechny minerał zachwycał swoją różnorodnością. Jest to jedyna taka kolekcja, obejmująca tak różnorodne pod względem form jak i lokalizacji okazy. Była ona nagradzana na wielu ogólnopolskich wystawach. Drugą z wystaw była kolekcja gipsów i soli kamiennych Rafała Buczaka z Gliwic. Zachwyt wzbudzały olbrzymie druzy kryształów gipsu z kopalni miedzi KGHM oraz piękne kryształy halitu, które mieniły się w zaskakujących kolorach.

Fot. Martin Huć (3)

Debiut panelu dyskusyjnego – sukces w wielkim stylu

Nowością tegorocznej edycji był panel dyskusyjny „Pogadajmy o kamieniach…”, który zgromadził znakomitych ekspertów oraz publiczność gotową do aktywnego udziału.

Publiczność miała szansę zadawać pytania i wchodzić w dialog z ekspertami, co uczyniło panel wyjątkowym wydarzeniem pełnym interakcji i inspiracji. Debiut tego formatu został przyjęty z entuzjazmem, a goście docenili zarówno profesjonalizm prelegentów, jak i przyjazną atmosferę wydarzenia.

Sobotę zaczęliśmy od spotkania z Jackiem i Filipem Ożdżeńskim, którzy wprowadzili nas w świat inkluzji, gemmologii i kamieni. Eksperci w dziedzinie gemmologii, zachwycili publiczność nie tylko swoją wiedzą, ale także bogatą kolekcją eksponatów. Prezentowali narzędzia i okazy niezbędne w pracy gemmologa, a ich wystąpienie było pełne praktycznych wskazówek i tajników zawodu.

- Staraliśmy się w tym krótkim czasie pokazać, na czym polega tak naprawdę zawód gemmologa i jedna z jego najciekawszych cech, czyli oglądanie i badanie obrazów widocznych pod mikroskopem, które pokazują wnętrza kamieni jubilerskich - podsumował Filip Ożdżeński, gemmolog.  

IMG_4186

Wiele osób obecnych na sali nie zdawało sobie sprawy z tego, iż kamienie występują w formie naturalnej lub syntetycznej. Wiedza, którą podzielili się z nami zaproszeni goście, pozwoli m.in. na bardziej świadomy zakup biżuterii.  

- W wielu przypadkach mikroskop jest tym narzędziem, które dla gemmologa jest taką ostateczną możliwością do podjęcia decyzji, czy kamień jest naturalny czy syntetyczny - dodał Filip Ożdżeński.
 
Kolejne spotkanie dotyczyło diamentów. W tym temacie ekspertką jest Dorota Środek z Uniwersytetu Śląskiego. Jej wystąpienie przepełnione było zaskakującymi faktami – od tajników hodowania diamentów w laboratorium, po rozwianie mitu ich „wieczności”. Publiczność była zachwycona anegdotami oraz wiedzą, którą dr Środek z ogromnym zaangażowaniem przekazała w przystępny sposób.

- Na rynku jest coraz więcej kamieni imitujących diamenty, dlatego jeśli chcemy mieć pewności, najlepiej kupować je z uznanymi certyfikatami rzetelnych laboratoriów, które potwierdzają prawdziwość oraz naturalne pochodzenie danego kamienia - powiedziała podczas wykładu Dorota Środek, koordynatorka laboratorium gemmologicznego z Uniwersytetu Śląskiego.
 
Grupa Realgar zdradziła natomiast, gdzie chodzi, aby znaleźć swój własny skarb. W ramach rozmowy “Pogadajmy o zbieraniu kamieni” prowadzący opowiedzieli, skąd u nich taka pasja, jak się przygotować do takiej wyprawy i gdzie w okolicy można znaleźć cenne minerały czy skały. 

- Każde dziecko coś zbiera, ja zbierałem kamyczki i tak po prostu mi zostało - powiedział Piotr Zając z grupy Realgar. 

Goście podkreślili, iż najważniejsze w jakiejkolwiek wyprawie jest bezpieczeństwo. Jeśli chcecie zacząć zbierać kamienie, warto skorzystać z całkowicie darmowej aplikacji „Daj kamienia” stworzonej przez członków Realgar. Aplikacja jest dostępna w systemie Android. 

- Mierzmy siły na zamiary, nie wchodźmy do sztolni czy czynnego wyrobiska, jeśli nie mamy o tym pojęcia. Zacznijmy od oczu, bo to jest pierwsza rzecz, która jest nam potrzebna, po prostu od obserwacji terenu. Pod stopami naprawdę można dużo znaleźć - powiedziała Alicja Szambelan-Turek.

Na sam koniec dnia pogadaliśmy o kosmosie. Kazimierz Mazurek przybliżył temat meteorytów. Dar opowiadania naszego eksperta o meteorytach, czyli kamieniach pochodzących z przestrzeni kosmicznej, zachwycił wszystkich zgromadzonych.

Niedziela zaczęła się od spotkania twarzą w twarz z Dilofozaurem "Diva”. Było niemałe poruszenie. Dinozaur czuł się u nas bardzo swobodnie, zaglądając w każdy zakamarek i zaczepiając stojących mu na drodze gapiów. Szczególnie interesowały go smakołyki w naszej kawiarni, do której też nie omieszkał zajrzeć. Dzieci były zachwycone, a dorośli zachodzili w głowę nad tajemnicą konstrukcji i poruszania się wielkiego gada.

Po spotkaniu zgłębiliśmy temat dinozaurów. Szukanie szczątków dinozaurów może być naprawdę fascynujące. Na Śląsku jest kilka lokalizacji, w których odnaleziono cenne szczątki. Prof. Tomasz Sulej podzielił się z nami różnymi ciekawymi szczegółami pracy paleontologa oraz swoimi okryciami.
 
Zwieńczeniem niedzieli była rozmowa przeprowadzona z dr. inż. Jackiem Nowakiem, który w przystępny sposób przybliżył tematykę „energii z kamieni”, w kontekście surowców energetycznych. Jego wystąpienie, bogate w dane i statystyki dotyczące wydobycia oraz konsumpcji paliw kopalnych, wprowadziło uczestników w refleksję nad przyszłością energii i wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska. 

IMG_4195

Stoisko Geoedukacyjne - zabawa i nauka dla całej rodziny

Nie można nie wspomnieć o wyjątkowym stoisku geoedukacyjnym, które przygotowała grupa Realgar, tworząca najsłynniejszego bloga geologicznego w Polsce. Było to miejsce pełne atrakcji i wartości edukacyjnej, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Duże zainteresowanie wzbudzał „mikroskop” (binokular), umożliwiający dokładne obejrzenie minerałów w dużym powiększeniu. Uczestnicy mogli przynieść własne okazy do identyfikacji, co spotkało się z wielkim entuzjazmem. Miłą niespodzianką było rozdawanie minerałów jako nagród za aktywny udział w atrakcjach. To wyjątkowe stoisko skutecznie przyciągało uwagę i zaszczepiało pasję do geologii wśród uczestników w każdym wieku. Dzięki charyzmie i zaangażowaniu zespołu Realgar, stoisko geoedukacyjne na długo zapadnie w pamięć uczestnikom.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia – wystawcom, zwiedzającym, Gościom panelu oraz prowadzącym. Bez Waszego zaangażowania i pasji Giełda Minerałów nie mogłaby się odbyć na tak wysokim poziomie.

Tekst: Natalia Miler i Ewa Głuszek

Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu EMNK oraz dotacji finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w ramach pasma MIASTO-REGION-AKADEMIA.

1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie