na wspólnym zdjęciu uczestnicy uroczystości
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 04.12.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Powtórna immatrykulacja absolwentów

2 grudnia na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbyła się uroczystość powtórnej immatrykulacji absolwentów ówczesnego Wydziału Górniczego, którzy rozpoczynali studia 50 lat temu, w 1974 roku. W uroczystości udział wzięło niemal 70 byłych studentów.

Przybyłych na uroczystość powitali: prof. Anna Chrobok, Prorektor Ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Stefan Spyra Prezes Stowarzyszenia Wychowanków WGIBiAP.

- Drodzy Absolwenci, jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj powitać Was na Politechnice Śląskiej, cieszę się, że możemy dzisiaj Państwa u nas gościć. Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest dla Was bardzo wzruszająca – zwróciła się do zgromadzonych prof. Anna Chrobok.

- Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej Uczelni, która od 1974 roku przeszła wiele zmian. Jesteśmy nowoczesną Uczelnią, która dynamicznie się rozwija, współpracuje z otoczeniem przemysłowym, z biznesem, która kształci również studentów z zagranicy i prowadzi bardzo szerokie badania – powiedziała Prorektor.

na zdjęciu przedstawiciele władz uczelni i wydziału

Jak podkreślił Dziekan Wydziału, takie uroczystości jak powtórna immatrykulacja po 50 latach, to rzadkość na uczelniach. - Dla naszych absolwentów to wyjątkowe, pełne wzruszeń spotkanie, ponieważ po 50 latach od rozpoczęcia studiów, mogą po raz kolejny zostać studentami, spotkać dawnych kolegów, przenieść się w czasy, kiedy zaczynali tutaj naukę. To nie pierwsze takie spotkanie, organizujemy je od wielu lat i zawsze towarzyszą im wspaniałe emocje. Czuję się zaszczycony, że mogłem zobaczyć naszych absolwentów, w roli studentów naszego Wydziału – mówił dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Immatrykulowani złożyli ślubowanie, otrzymali pamiątkowy indeks i wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Surowce mineralne w naszym życiu”, który wygłosiła prof. Małgorzata Labus.

Uroczystość była okazją do pamiątkowych zdjęć, zwiedzania Wydziału, wspomnień oraz rozmów z koleżankami i kolegami z roku.

na zdjęciu uczestnicy uroczystości

- 50 lat to dużo i mało. Pomimo upływu czasu wszyscy się rozpoznajemy, mówimy: cześć, niewiele się zmieniłeś. Pamiętamy imiona, nazwiska. Pamiętamy też dobrze tę sławetną salę 300, na której dziś się spotykamy a przed laty mieliśmy w niej wykłady i egzaminy – powiedział Michał Manowski, który ukończył kierunek Projektowanie i budowa kopalń na ówczesnym Wydziale Górniczym.

- To niesamowite, że po tylu latach możemy się spotkać, szczególnie na tej sali, z której mamy tyle wspomnień, jak na przykład słynne egzaminy z fizyki, gdzie profesor biegał po sali i sprawdzał czy nie ściągamy – dodaje Marek Zbigniew, absolwent kierunku Maszyny Górnicze.

Wśród obecnych na uroczystości byłych studentów pojawiała się także Stanisława Wizner, która w tamtych czasach jako jedna z niewielu kobiet studiowała na Wydziale Górnictwa.

- Cała moja rodzina związana była z górnictwem, zarówno mąż jak i teść pracowali na kopalni – wspomina Pani Stanisława. Wydział Górnictwa wybrałam ze względu na możliwości jakie dawał on studentom w tamtych czasach. Miałam szanse na dobrą pracę i zarobki. I choć nie pracowałam długo w zawodzie, to czas spędzony na Uczelni wspominam bardzo dobrze. Działałam także w organizacjach młodzieżowych, dzięki czemu miałam np. możliwość wyjechania za granicę, co w tamtych czasach był ewenementem – wspominała Pani Stanisława.

Organizatorem powtórnej immatrykulacji absolwentów po 50 latach od rozpoczęcia studiów było Stowarzyszenie Wychowanków Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie