Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 24.06.2022

Powiew koloru w nowym laboratorium chemicznym

Jedno z laboratorium Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii zostało wyremontowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt, a dodatkowo wzbogaciło się w pełne koloru wewnętrzne murale. Fundatorem tej całej inwestycji o wartości 420 tys. zł jest firma PPG, która od lat współpracuje z Politechniką Śląską.

Laboratorium znajduje się na III piętrze budynku tzw. Nowej Chemii przy ulicy Krzywoustego.

– Pracownicy naszej katedry ściśle współpracują z przemysłem. Przykładem takiej współpracy jest firm PPG, czyli wiodący producent farb na świecie. W wyniku tej współpracy zostało wybudowane nowe laboratorium dydaktyczne dla studentów I i II stopnia. Remont był podzielony na dwa etapy – w pierwszym etapie został przeprowadzony remont budowlany, a w kolejnym dobraliśmy dygestoria, meble laboratoryjne oraz podstawowy sprzęt laboratoryjny, które zostały tutaj zainstalowane – powiedział dr inż. Dawid Lisicki, zaangażowany we współpracę.

Fundatorem tej inwestycji jest firma PPG. Jak podała dr hab. inż. Beata Orlińska, prof. PŚ, kierownik Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii, firma PPG przekazała katedrze w ramach 3 umów darowizn w sumie 420 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup sprzętu laboratoryjnego, mebli oraz dygestoriów dla studenckiej pracowni chemicznej, jak i jej remont. 

Ponadto nowe laboratorium zyskało barwne murale na ścianach.

Autorką i wykonawczynią murali na ścianach laboratorium i korytarza jest Magdalena Kapela. - Chciałam wprowadzić pełno intensywnych kolorów, które wpłyną na pobudzanie kreatywności, ale tez dodanie energii. To połączenie kolorów z przedmiotami laboratoryjnymi i wzorami chemicznymi daje taką spójną całość i myślę, że będzie działało bardzo motywująco – powiedziała malarka.

Magdalena Olszewska z firmy PPG podkreśliła, że firma PPG współpracuje z Politechniką Śląską od wielu lat w różnych obszarach m.in. w obszarze edukacyjnym, przyjmowania stażystów czy wspierania grantami.  - W ramach grantów to laboratorium zostało wyremontowane i wyposażone w dodatkowy sprzęt, a dzisiaj realizujemy projekt „colorful communities”, który jest takim elementem zwieńczającym ten projekt. Wnosimy kolor do wnętrz, aby uprzyjemnić studentom przebywanie w tych pomieszczeniach – powiedziała.

Więcej zdjęć na stronie: Politechnika Śląska | Tworzenie muralu w laboratorium na Wydziale Chemicznym (polsl.pl)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie