Na zdjęciu widzimy 4 mężczyzn stojących i siedzących przy ławce. Jedne z nich ma mikrofon i przemawia. Za nimi wyświetlony slajd z napisem Targi Kielce
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 21.09.2022

Porozumienie uczelni technicznych na rzecz bezpieczeństwa i obronności

Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka oraz Politechnika Warszawska podpisały porozumienie Centrów Badawczych Bezpieczeństwa i Obronności Cywilnych Uczelni Technicznych „Jastrząb”. Jego celem jest wspieranie działań na rzecz rozwoju badań i wdrożeń w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

W ramach podpisanego porozumienia uczelnie zobowiązują się do wspierania tych działań współdziałając z ministerstwami zaangażowanymi w tym obszarze a także innymi podmiotami finansującymi badania, w tym Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej, Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz z przemysłem działającym na rzecz bezpieczeństwa i obronności.

Do celów Porozumienia „Jastrząb” należy w szczególności:

• podejmowanie działań prowadzących do stworzenia efektywnego zintegrowanego systemu badań naukowych i działanie na rzecz rozwoju badań naukowych w zakresie obronności i bezpieczeństwa;
  • umacnianie istniejących i tworzenie nowych form współpracy naukowo-technicznej pomiędzy zespołami badawczymi, przemysłem i końcowymi użytkownikami w kraju i za granicą, w tym organizacjami takimi jak EDA, NATO, Komisja Europejska;
  • prowadzenie dialogu i współpracy z innymi podmiotami zaangażowanymi
    w procesy badawcze i dydaktyczne w zakresie obronności i bezpieczeństwa;
  • wykrywanie, definiowanie i wskazywanie najważniejszych celów w zakresie kształcenia oraz badań naukowych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, wynikających z potrzeby kraju i społeczeństwa oraz nawiązujących do misji
    i strategii uczelni technicznych.

Porozumienie zawarto 7 września 2022 w czasie XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Politechnikę Śląską reprezentował dr hab. inż. Sławomir Kciuk, Politechnikę Warszawską prof. Krzysztof Kulpa natomiast Politechnikę Łódzką dr hab. inż. Piotr Szczypiński.