Na zdjęciu widać gości Jubileuszu 60-lecia rybnickiej filii Politechniki Śląskiej
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 20.03.2023     Aktualizacja: 04.04.2023

Politechnika Śląska w Rybniku ma 60 lat

Za nami Jubileusz 60-lecia filii Politechniki Śląskiej w Rybniku działającej obecnie jako Centrum Kształcenia Ustawicznego. Z tej okazji w czwartek, 16 marca odbyła się uroczysta konferencja z udziałem władz rektorskich.

Politechnika Śląska w Rybniku powstała z potrzeby – podkreślił na otwarciu uroczystej konferencji z okazji 60-lecia filii prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

- Ośrodek powstał z potrzeby kształcenia kadr dla przemysłu węglowego i maszynowego. Wspierał rozwój Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Obserwowałem rozwój ośrodka z punktu widzenia mieszkańca regionu, ale także wykładowcy akademickiego. Mimo upływu lat przetrwał. W tej chwili wprowadzamy nowe pomysły na funkcjonowanie CKU, zmieniamy profil, dostosowując się do potrzeb lokalnych – dodał rektor.

Jednym z pomysłów na rozwój działalności rybnickiej filii jest kształcenie w ramach studiów MBA, ale także na niższym poziomie, nauczanie w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. W planach na przyszłość pod uwagę jest brane także kształcenie w ramach studiów podyplomowych czy powrót do studiów jednolitych w zakresie logistyki. Warunkiem uruchomienia takich studiów jest oczywiście liczba zainteresowanych do podjęcia nauki.

W tym miejscu warto spojrzeć na liczby. Na przestrzeni ostatnich 60 lat w rybnickiej filii wykształciło się ponad 9 tysięcy absolwentów.

- Często są to ministrowie, prezydenci miast, przedsiębiorcy, właściciele wielkich firm, dyrektorzy jednostek sektora publicznego. To jest bogactwo, które świadczy o tym, że Politechnika na trwałe wpisała się w historię tej ziemi i dalej będzie to robić – mówił podczas jubileuszu dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, prof. PŚ, dyrektor CKU w Rybniku.

Oprócz przedstawicieli i kadry Politechniki Śląskiej, w jubileuszu uczestniczyli także sami absolwenci. Nie zabrakło również samorządowców, z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą na czele.

- Musimy myśleć o perspektywie transformacji i tu wkład intelektualny Politechniki jest bardzo istotny. Myślę, że kolejne 60 twórczych lat przed filią Politechniki w Rybniku. Życzyłbym sobie i Uczelni tego, żeby doszło do takiej symbolicznej transformacji od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Życzenia dalszego rozwoju Politechniki Śląskiej przekazał też gościom prof. Jerzy Buzek, europoseł.

- To ważne, że rozmawiamy o transformacji w Rybniku, bo przecież tu działają jeszcze kopalnie i to tu mamy nadzwyczaj zanieczyszczone powietrze. Przyszła energetyka i przemysł będą się opierały na energii odnawialnej i zielonym wodorze. Dlatego trzeba połączyć siły już dziś – samorządowcy, przedsiębiorcy, społeczeństwo, wszyscy muszą się na to otworzyć, a łącznikiem powinna być Politechnika Śląska – mówił podczas swojego wystąpienia online prof. Buzek.

Jubileuszowi towarzyszyła konferencja pt. „Szkoły Wyższe jednostkami miastotwórczymi”.