na zdjęciu widzimy trzy kobiety siedzące obok siebie na krzesłach. trwa dyskusja
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 20.05.2024

Politechnika Śląska w Serbii. Warsztaty z komunikacji naukowej na Uniwersytecie Educons

Komunikacja naukowa, nowoczesne formy popularyzacji nauki oraz praca z kamerą. To właśnie w tych obszarach szkolili się naukowcy i studenci serbskiego Uniwersytetu Educons podczas warsztatów z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Upowszechnienie wyników badań i projektów naukowych wśród odbiorców to istotny element informowania społeczności o działaniach uczelni oraz budowania zaufania do nauki. Takie zadania podejmują także naukowcy z Uniwersytetu Educons w Sremskiej Kamenicy w Serbii, realizujący projekt „GREENLand. Microplastic – free environment”.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej zostało zaproszone do współpracy przez prof. dr Gordanę Racić, prorektorkę ds. nauczania i jakości procesu edukacyjnego Uniwersytetu Educons, naukowczynię oraz przedstawicielkę projektu „GREENLand. Microplastic – free environment”.  Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, przeprowadziła warsztaty „Komunikacja dla nauk o środowisku – czy mikroplastik jest na tyle ”chwytliwy”, aby przyciągnąć uwagę mediów?”, które obejmowały wiedzę teoretyczną oraz praktyczne ćwiczenia w zakresie wzmocnienia kompetencji z komunikacji naukowej, nowoczesnych form popularyzacji nauki oraz prezentacji przed kamerą.

szkolenie serbia 2

Pracownicy, doktoranci oraz studenci Educons poznali narzędzia wspomagające angażowanie odbiorców, a także sposoby skutecznego upowszechniania wiedzy w mediach i przygotowywania wystąpień publicznych. Nabyte umiejętności mogli sprawdzić najpierw podczas trzyminutowych wypowiedzi przed kamerą, a następnie w czasie rozmów z dziennikarzami.

Podczas wizyty w Serbii CPN zagościło również w ośrodku kultury Svilara w Nowym Sadzie, gdzie jest realizowany podcast „U labu”. Z autorami podcastu – Milošem Svirčevem i Srdjanem Bjedovem – rozmawiały Aleksandra Ziembińska-Buczyńska oraz Gordana Racić, opowiadając m.in. o działaniach upowszechniających naukę w Serbii oraz w Polsce, a także o wyzwaniach podejmowanych przez popularyzatorów nauki w obu krajach.

Oba spotkania były świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy Politechniką Śląska a Uniwersytetem Educons, obfitowały też w nowe pomysły dotyczące kolejnych projektów i wspólnych działań w zakresie komunikacji naukowej.

na zdjęciu w kole siedzi kilka osób, jedna cos mówi

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie