fot Maciej Mutwil (2)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 22.05.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Politechnika Śląska świętuje 80 lat!

To było wielkie Święto Politechniki Śląskiej! 22 maja 2025 r. w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego odbyła się uroczystość, podczas której podsumowano 80 lat historii naszej zacnej Uczelni. Nie zabrakło wspomnień i podziękowań.

Dokładnie 24 maja 1945 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej wydało dekret powołujący Politechnikę Śląską w Katowicach z tymczasową siedzibą w Krakowie. Tak zaczęła się historia jednej z najważniejszych uczelni technicznych w Polsce. Dziś po latach przemian, Politechnika Śląska z dumą działa nadal i kształci studentów w najbardziej nowoczesnych branżach.

- 80 lat temu nasi poprzednicy mieli odwagę marzyć o wielkiej politechnice na Śląsku i ich marzenie stało się rzeczywistością. Dziś to my marzymy o kolejnych sukcesach Politechniki Śląskiej. O odkryciach naukowych na miarę Nagrody Nobla, o wynalazkach unowocześniających i zmieniających technologię, o absolwentach, którzy będą liderami jutra, o coraz piękniejszym kampusie tętniącym życiem i młodością – podkreślił w swojej przemowie Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. – Marzymy i działamy, bo wiemy, że przyszłość zależy od tego, co zrobimy tu i teraz. Chciałbym, żebyśmy za 20 lat, świętując 100-lecie uczelni, mogli powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy szans, jakie daje nam teraźniejszość – dodał.

Rektor zaznaczył, że Politechnika Śląska budowała potęgę regionu. Przeprowadziła go przez okres przemian gospodarczych, a obecnie odpowiada za sprawne przejście kolejnych transformacji – energetycznej, społecznej, technologicznej i cyfrowej.

 – Świętując dziś Jubileusz 80-lecia Politechniki Śląskiej patrzymy wstecz z dumą i wdzięcznością, a w przyszłość z nadzieją i entuzjazmem – zapewnił.

Powodów do dumy z Politechniki Śląskiej jest wiele. To wyjątkowe miejsce, które stwarza możliwości i łączy ducha innowacji z poszanowaniem tradycji, a lokalny patriotyzm z otwarciem na świat. To także techniczny geniusz spleciony z humanistyczną wrażliwością. Dowodem na to, że Politechnika Śląska przez lata stanowiła wartość samą w sobie są także jej absolwenci.

- Jesteśmy dumni, że stanowimy kuźnię talentów i charakterów. Przez 80 lat Politechnika Śląska kształciła kadry dla przemysłu, administracji i oświaty. Nasi wychowankowie niosą ze sobą w świat cząstkę etosu Politechniki Śląskiej – umiłowanie wiedzy, pragmatyzm inżyniera, społeczną wrażliwość i śląską rzetelność – podkreślił Rektor.

fot Maciej Mutwil (1)

Ci wybitni absolwenci oraz była i obecna kadra, a także studenci wspólnie z wybitnymi gośćmi pojawili się na uroczystej akademii i dzielili wspomnieniami.

Wśród wybitnych absolwentów należy wymienić m.in. prof. Jerzego Buzka – byłego Premiera RP oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a także obecnego na uroczystości prof. Marka Gzika – aktualnie Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Politechnika Śląska przez lata zbudowała silną pozycję w regionie, w kraju i na świecie. Z okazji Jubileuszu 80-lecia życzę całej społeczności akademickiej dalszego rozwoju. Niech ten rozwój idzie w parze z coraz silniejszą pozycją Politechniki Śląskiej na arenie międzynarodowej – podkreślił wiceminister.

fot Maciej Mutwil (15)

Życzenia Politechnice Śląskiej składali także liczni oficjele – wicewojewoda śląski Michał Kopański oraz samorządowcy. Głos podczas uroczystości zabrała m.in. prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

- Politechnika Śląska to symbol. Trudno wyobrazić sobie Gliwice bez Politechniki. Mam nadzieję, że trudno też wyobrazić sobie Politechnikę bez Gliwic. Cieszę się, że nasza współpraca przynosi dobre owoce i wspólnie szukamy możliwości do jej dalszego rozwoju – mówiła.

Wśród wspólnych kierunków działania wymieniła m.in. postawienie na naukowców Politechniki Śląskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, edukacji lotniczej, urbanistyki i architektury, a także rozwoju projektów związanych z Parkiem Naukowo-Technologicznym „TECHNOPARK GLIWICE”.

Doskonałej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym władzom Politechniki Śląskiej pogratulował Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak oraz Rektor Politechniki Łódzkiej i Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Krzysztof Jóźwik.

fot Maciej Mutwil (22)

- Uczelnie techniczne to jedna rodzina. Jesteśmy tu, żeby świętować z Wami. Jak każda uczelnia, jesteśmy dumni, że możemy pracować na rzecz naszych małych społeczności, kraju i świata – mówił prof. Jóźwik. - W imieniu rektorów uczelni technicznych życzymy Politechnice Śląskiej ogromu wyzwań, zdolności do tego, żeby wychodzić ze strefy komfortu, bo wtedy można dokonywać przełomów oraz satysfakcji dla całej uczelni i wszystkich członków społeczności akademickiej z tego, co robią – życzył.

Warto zaznaczyć, że świętowanie okrągłego jubileuszu Politechniki Śląskiej trwa od początku roku. W styczniu odbył się Bal 80-lecia Politechniki Śląskiej, z kolei kilka tygodni temu Politechnika Śląska nadała tytuł Doctora Honoris Causa prof. Victorowi Ambrosowi, laureatowi Nagrody Nobla. Poza tym swoje jubileusze świętuje także kilka wydziałów, które również obchodzą 80-lecie. Kulminacyjnym momentem obchodów roku jubileuszowego jest jednak maj. Kilka dni temu odbył się także Jubileuszowy Koncert Wiosenny.

- Dzisiaj najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie Medali Politechniki Śląskiej. To bardzo ważne wyróżnienie, drugie po tytule Doktora Honoris Causa. Nadajemy je bardzo rzadko, ponieważ wymaga ono specjalnej procedury, złożenia wniosku, odpowiedniej dokumentacji i zaopiniowania przez komisję senacką ds. godności honorowych – wyjaśniał Rektor Politechniki Śląskiej. - Medale wręczamy naszym partnerom, z którymi od lat wzorowo współpracujemy i dzięki którym jako Politechnika Śląska możemy się rozwijać – dodał.

fot Maciej Mutwil (20)

Medale przyznawano do tej pory zaledwie ośmiokrotnie i otrzymali je: prof. Jerzy Buzek, prof. Wilibald Winkler, prof. Józef Wojnarowski, dr Win Aung, Miasto Gliwice, Miasto Katowice, Miasto Zabrze oraz Miasto Rybnik. Podczas dzisiejszego święta otrzymali je: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA.

Pierwszą instytucją, która została uhonorowana podczas uroczystości był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Medal został przyznany w uznaniu za konsekwentne i wieloletnie wspieranie rozwoju nauki, edukacji i innowacji oraz strategiczną współpracę z Politechniką Śląską na rzecz transformacji regionu i budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Rektor Politechniki Śląskiej podkreślił, że uczelnia z władzami regionu realizuje liczne projekty strategiczne, od transformacji energetycznej po innowacje społeczne.

- Największym naszym skarbem są ludzie, w których musimy inwestować, w ich rozwój i kształcenie. W tym rozwoju młodych ludzi Politechnika Śląska odgrywa ważną rolę – podkreślił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

fot Maciej Mutwil (11)

- Dziś warto nie tylko sięgać do wspomnień, ale myśleć o przyszłości. Myśląc o przyszłości, jestem przekonany, że z Politechniką Śląską możemy współpracować i razem budować przyszłości Polski, województwa i naszych małych ojczyzn – dodał.

Kolejny Medal powędrował do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w uznaniu za nowatorskie podejście służące integrowaniu i wspieraniu środowiska akademickiego, strategiczne partnerstwo z Politechniką Śląską oraz zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju nowoczesnego i atrakcyjnego regionu.

- To jest dla nas wyróżnienie. Jesteśmy najmłodszą z uhonorowanych instytucji, więc napawa nas to dumą, ale jest to też zobowiązanie, żeby jeszcze bardziej tę współpracę rozwijać - mówił przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak, który zaznaczył, że Politechnika Śląska jest dla Metropolii strategicznym partnerem.

- To właśnie tu powstają idee, które dla rozwoju naszych miast zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają wielkie znaczenie. Rozmawiamy o wspólnych projektach w obszarze cyberbezpieczeństwa, architektury czy transportu – dodał.

fot Maciej Mutwil (13)

Trzeci medal przyznano Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej SA w uznaniu za strategiczne partnerstwo z Politechniką Śląską, wspieranie rozwoju nowoczesnego kształcenia, innowacji i transformacji gospodarczej w kraju oraz zaangażowanie we wspólne inicjatywy łączące gospodarkę, badania naukowe i edukację inżynierską.

- KSSE to marka ceniona na całym świecie. Ulokowane są w niej setki firm, w tym światowe koncerny. Politechnika Śląska od lat zapewnia dla nich wysoko wykwalifikowane kadry, a w zamian zyskujemy unikatowe możliwości dla studentów i interesujące tematy badawczo-rozwojowe. Ta symbioza nauki i biznesu sprawia, że innowacje szybciej trafiają z laboratoriów do odbiorców, dając przewagi konkurencyjne naszej gospodarce – argumentował Prorektor ds. Infrastruktury i Inwestycji Politechniki Śląskiej prof. Zbigniew Paszenda. Medal odebrał wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Jacek Brzezinka.

- Kiedy mówimy o tym, co Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła, czyli ponad 1100 zrealizowanych projektach inwestycyjnych, ponad 100 tys. nowych miejsc pracy i 52 mld złotych zainwestowanych w naszym regionie przez naszych inwestorów, to myślimy o tym, że nie udałoby się to wszystko bez współpracy z Politechniką Śląską – powiedział. Podkreślając wartość wspólnych działań, przywołał uruchomienie wspólnie prowadzonych studiów dualnych na Wydziale Mechanicznym Technologicznych oraz innych działań, które wzajemnie wspierają obydwie instytucje. Wspólnie z KSSE Szkoła Biznesu Politechniki Śląskiej realizuje także inicjatywę Talent HUB, dzięki której studenci zdobywają praktyczne umiejętności w firmach działających na terenie KSSE.

fot Maciej Mutwil (23)

Czwartą uhonorowaną podczas Święta Politechniki Śląskiej instytucją było Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Medal przyznano za wieloletnie partnerstwo z Politechniką Śląską, wspólne inicjatywy i wspieranie rozwoju nowoczesnego kształcenia lotniczego oraz działania na rzecz wzmacniania potencjału regionu. GTL wspiera także projekty badawcze Uczelni oraz współtworzy inicjatywy z innymi podmiotami branży lotniczej, takimi jak PLL LOT czy PAŻP. Efektem tej współpracy jest ugruntowanie pozycji Politechniki Śląskiej jako jednego z najważniejszych ośrodków kształcenia lotniczego w kraju.

- To wielki zaszczyt, że możemy dzielić się wiedzą z Politechniką Śląską i wspierać w organizacji kształcenia. Idealnym przykładem naszej współpracy jest Europejskie Centrum Szkolenia Kadr dla Lotnictwa dla Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes GTL Artur Tomasik. – Byłem inicjatorem tego projektu, było to moje marzenie, które ziściło się w piękny sposób, bo dziś nauki lotnicze i kierunki związane z branżą kosmiczną to złoty Grall, po który powinniśmy sięgać. Rozwój branży lotniczej będzie stanowił o rozwoju nowych technologii na Śląsku – dodał.

Oprócz Medali Politechniki Śląskiej podczas jubileuszowej akademii wręczono także łańcuch w dowód uznania dla Dyrektora Instytutu Fizyki prof. Grzegorz Adamca.

fot Maciej Mutwil (14)

Łańcuch, czyli insygnium władzy, jest ważnym wyróżnieniem. Instytut Fizyki jest, podobnie jak wydziały, jednostką podstawową w naszej Uczelni, prowadzącą kształcenie i wysokiej jakości badania naukowe, goszczącą wiele znakomitych osobistości z zagranicy, odnoszącą znaczące sukcesy naukowe, dysponującą znakomitą infrastrukturą i prężnie prowadzącą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dotychczas jako jedyna jednostka podstawowa Instytut nie mógł się poszczycić symbolicznym insygnium, jakim jest łańcuch.

Święto Politechniki Śląskiej było doskonałą okazją do wyróżnień i docenienia zasług.

Uroczystość została objęta patronatami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Przemysłu, Ministra Cyfryzacji, Ministra Aktywów Państwowych, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydent Gliwic, Prezydenta Katowic.

Partnerami jubileuszu 80-lecia Politechniki Śląskiej są natomiast: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Katowice, Miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, GSU SA, amiSter sp. z o.o. oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec SA.

fot. Maciej Mutwil

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie