Start - Aktualności - Politechnika Śląska rozszerza współpracę z Bytomiem

Politechnika Śląska rozszerza współpracę
z Bytomiem
O możliwości rozszerzenia współpracy Politechniki Śląskiej z Bytomiem m.in. w zakresie zagospodarowania przestrzennego miasta i odnawialnych źródeł energii, w szczególności technologii wodorowych – rozmawiali uczestnicy spotkania, które 6 czerwca odbyło się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
W spotkaniu uczestniczyli: prorektor współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz, prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz, a także m.in. wiceprezydent Bytomia Michał Bieda, przewodniczący Rady Miejskiej dr inż. Michał Staniszewski oraz dr inż. arch. Agnieszka Labus z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Tematem spotkania były możliwości rozszerzenia współpracy między Bytomiem
a Politechniką Śląską o nowe obszary dotyczące m.in. zagospodarowania przestrzennego miasta i współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE),
w szczególności technologii wodorowych. Poruszono tę tematykę w kontekście wykorzystania potencjału energetycznego miasta jak i Politechniki Śląskiej, jednak bez uciążliwości związanych z wydobyciem węgla w filarach ochronnych pod miastem Bytom.
Ponadto dr inż. arch. Agnieszka Labus z Wydziału Architektury, zajmująca się problemami urbanistyki, przedstawiła projekt PBL „Starość Millenialsów w Bytomiu
2060 r.”. To koncepcja miasta równych szans, gdzie przestrzeń publiczna dostosowana jest do potrzeb osób starszych oraz z niepełnosprawnością. Zagadnienie dotyczy nie tylko ograniczenia barier przestrzennych, ale także odpowiedniej organizacji przestrzeni publicznej m.in. ciągów dla pieszych, możliwości usytuowania w parterach budynków lokali usługowych czy organizacji lokalnych świetlic jako miejsc dających poczucie bezpieczeństwa.
Zaprezentowano również prace magisterskie i inżynierskie, z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Za pomocą aplikacji na telefon komórkowy autorzy prac przedstawiali np. wyburzoną część pałacu w Miechowicach czy nieistniejący ratusz przy Rynku.
Dyskutowano również o możliwości pozyskania finansowania na te cele.
Zawarte przed dwoma laty porozumienie między Bytomiem a Politechniką Śląską umożliwia wspólne działania i stworzenie projektów, na których realizację miasto będzie starało się pozyskać dofinansowanie. Chodzi przede wszystkim o takie dziedziny jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ochrona środowiska, technologie informacyjne czy rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.