minim_4
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 11.07.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Politechnika Śląska rozpoczyna ważną współpracę z KOMAG-iem i DUMAT ENERGY

Politechnika Śląska, Instytut Technologii Górniczej KOMAG i DUMAT ENERGY Sp. z o.o. zacieśniają współpracę. 10 lipca oficjalnie podpisano trójstronne porozumienie w tej sprawie, na podstawie którego strony zadeklarowały chęć prowadzenia wspólnych badań naukowych i kształcenia kadr na potrzeby nowej inwestycji w regionie – fabryki półprzewodników.

W dniu 10 lipca 2025 r. Politechnika Śląska podpisała trójstronną umowę o współpracy z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG oraz firmą DUMAT ENERGY Sp. z o.o. Celem porozumienia jest nawiązanie trwałej i efektywnej współpracy w obszarze badań naukowych, rozwoju technologicznego, edukacji oraz kształcenia i rozwoju kadry inżynierskiej.

- Z KOMAG-iem współpracujemy od dawna, a firma DUMAT ENERGY staje się dla nas nowym, ale ważnym partnerem. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy z Tajwanem na poziomie ministerstwa, aby na Śląsku powstała pierwsza fabryka półprzewodników. Firma potrzebuje do tego wiedzy specjalistycznej, dlatego też jako Politechnika Śląska chcemy zaoferować wkład merytoryczny i doświadczenie związane z tą branżą – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Uczelnia również od pewnego czasu jest zaangażowana w budowanie relacji ze stroną tajwańską, a konkretnie z tamtejszymi uczelniami. W ostatnich dniach delegacja Politechniki Śląskiej uczestniczyła w wizycie organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii do Tajwanu. Wizyta była poświęcona współpracy w obszarze rozwoju nowych technologii.

- Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną Tajwan poszukuje partnerów w różnych częściach świata, zwłaszcza w Unii Europejskiej. Polska jest postrzegana jako szybko rozwijający się kraj, w związku z czym to właśnie tu ma być usytuowana fabryka. Dla nas to dobry znak, zwłaszcza, że obszary, którymi interesuje się strona tajwańska – elektronika i sztuczna inteligencja, należą także do naszych priorytetowych obszarów rozwoju - dodał Rektor.

Przedstawiciel firmy DUMAT ENERGY Sp. z o.o. nie ukrywa, że współpraca z Politechniką Śląską związana z nową inwestycją jest kluczowa dla przyszłości tej firmy. DUMAT ENERGY jest częścią Grupy Kapitałowej DUMAT, która istnieje na rynku już ponad 30 lat.

- Do tej pory działaliśmy wspierając sektor okołogórniczy - wydobywczy i częściowo stalowy, ale z uwagi na toczący się proces transformacji musimy myśleć o zmianie profilu działalności i poszerzeniu segmentów, w których działamy. Od dłuższego czasu współpracowaliśmy z Tajwanem i to z nimi zamierzamy rozpocząć nowy etap w działalności firmy – zapowiedział Grzegorz Bącal, pełnomocnik firmy DUMAT ENERGY Sp. z o.o.

Firma zapowiada fundamentalną zmianę, przejście na wyższy stopień technologiczny, a do tego potrzebuje wsparcia ze strony naukowców.

- Profil naszej działalności skupi się teraz na produkcji półprzewodników, nowych modułów mocy, wszystkim tym, bez czego współczesny świat nie potrafi funkcjonować. Pracujemy nad biznesplanem. Jesteśmy po wizycie w Tajwanie, strona tajwańska odwiedziła również nas. Jesteśmy na dobrej drodze do rozwoju – dodał Grzegorz Bącal.

Współpraca firmy z Politechniką Śląską i Instytutem KOMAG obejmie m.in. realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, organizację praktyk i staży studenckich, wspieranie prac dyplomowych i doktorskich, a także działania związane z promocją i komercjalizacją wyników badań.

Strony umowy zadeklarowały również współdziałanie w zakresie wspólnych aplikacji o finansowanie projektów, w tym ze środków krajowych i unijnych, a także organizowanie szkoleń, wykładów i wydarzeń edukacyjnych dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych.

- Temat wspólnych działań jest nam bliski, liczymy na owocną współpracę w tym zakresie. Zależy nam zwłaszcza na tym, żeby przygotować dobre kadry, które zasilą nowe miejsce. Politechnika Śląska ma doskonałe zaplecze do kształcenia, my z kolei mamy doświadczenie we wdrażaniu młodych kadr do przemysłu oraz wdrażaniu nowych technologii. To jest nasza główna misja – zapewnił dr inż. Dariusz Prostański z Instytutu Badawczego KOMAG. Instytut deklaruje również możliwość wykorzystania swoich ekspertów do procesu kształcenia fachowców, którzy zasilą nową fabrykę.

Obecna przy podpisaniu umowy prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej nie ma wątpliwości, że w porozumieniu z firmą DUMAT ENERGY może zostać uruchomiony specjalnie deklarowany program nauczania.

- Jesteśmy w stanie uruchomić dedykowane kształcenie na potrzeby przemysłu półprzewodników. Chcemy do tego podejść pioniersko i zaplanować mikroprogram w ramach już istniejących programów studiów. Studenci będą mogli się do niego rekrutować. Jeśli dodatkowo firma ufundowałaby stypendia dla tych osób, mielibyśmy zapewnienie, że trafiają do niego najlepsi, którzy staną się dobrze wykwalifikowanymi ekspertami na potrzeby nowej fabryki – wyjaśniła prof. Chrobok.

Decyzja o tym, kiedy program zostanie uruchomiony zależy od tego, jak będą postępować negocjacje pomiędzy polską firmą a Tajwanem ws. budowy fabryki.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie