Zdjęcie ze spotkania w starostwie
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 28.09.2021

Politechnika Śląska razem z Powiatem Gliwickim

W czwartek, 23 września 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gliwicach, odbyło się spotkanie związane z aktywizacją współpracy w ramach Klastra Energii „Przyjazna Energia w Powiecie Gliwickim”, w którym uczestniczyli przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz Starostwa Powiatowego.

Spotkanie, było wynikiem rozmów Prorektora ds. Współpracy
z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym prof. Janusza Kotowicza z członkiem zarządu Starostwa Powiatowego p. Ewą Jurczygą, które zostały zainicjowane
po odbytym na początku września posiedzeniu Rady Społecznej Politechniki Śląskiej.

W spotkaniu, poza wymienionymi wyżej, udział wzięli również, ze strony Politechniki Śląskiej: prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, dr hab. inż., prof. Sebastian Werle, prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju, Koordynator POB6, prof. dr hab. inż. Sławomir Dykas, prodziekan ds. Infrastruktury i Organizacji z tegoż wydziału, dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, prof. PŚ, Kierownik Katedry Ochrony Powietrza, oraz dr hab. inż. Joanna Ferdyn Grygierek, prof. PŚ, Dyrektor Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska PŚ. Stronę Starostwa Powiatowego reprezentowali: Włodzimierz Gwiżdż, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, Józef Kruczek, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Energii Rady Powiatu Gliwickiego, Mariusz Dyka, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Krystian Szczerbak, pracownik tego wydziału.

Prezentację Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jego zadania, działania i możliwości badawcze przedstawił dr hab. inż., prof. Sebastian Werle.

Zarówno Politechnika Śląska, jak i Samorząd Powiatu Gliwickiego mają wiele pomysłów na współpracę w ramach Klastra Energii i nie tylko, co dyskutowano na spotkaniu.Wspólne działania w ramach Klastra Energii, którego nasza Uczelnia jest również członkiem,  wpisują się w obszar działalności POB 6, tj. Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. Politechnika w tym zakresie jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, przemysłem, biznesem, organizacjami pozarządowymi oraz z samorządem.

Nasza uczelnia oferuje możliwość prowadzenia mobilnych pomiarów jakości powietrza i naukowcy są chętni prowadzić takie badania również na terenie powiatu gliwickiego. Planowana jest także kooperacja z Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Podczas spotkania dyskutowano również inicjatywę wspólnej organizacji konferencji nt. możliwości wykorzystania biogazu. W planach jest także porozumienie między uczelnią a samorządem na temat kierunków dalszej współpracy.

- Ogromnie to doceniamy i dziękujemy, że możemy wspólnie z Państwem pracować na rzecz ochrony środowiska naszego regionu, przez co, pośrednio, chcemy dbać o zdrowie i jak najlepszą jakość życia mieszkańców Ziemi Gliwickiej - zaznaczyła przedstawiciel zarządu Powiatu Ewa Jurczyga.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie