fot. Maciej Mutwil (48)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 09.05.2024     Aktualizacja: 10.05.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Politechnika Śląska pokazała swój potencjał na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Za nami trzy dni debat, spotkań z naukowcami i prezentacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Politechnika Śląska aktywnie włączyła się w udział w tym najważniejszym wydarzeniu gospodarczym w regionie. Stoisko Politechniki Śląskiej odwiedziły tłumy gości – przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu wśród nich m.in. Ambasador Japonii w Polsce oraz przedstawiciele firm, z którymi współpracujemy na co dzień – APA Group oraz Fujitsu Poland.

Politechnika Śląska odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu gospodarki w regionie. To w murach tej uczelni kształcimy ekspertów, odpowiadamy na wyzwania. Udowodniliśmy to podczas zakończonego w czwartek XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wydarzenie odbywało się w tym roku z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ursuli von der Leyen i premiera RP – Donalda Tuska oraz oficjeli z całego świata. Debaty i dyskusje prowadzone w Katowicach dotyczyły największych wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi, wśród nich zapewnienie bezpieczeństwa granic i wolności.

- Cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób – mówiła von der Leyen.

– Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich – mówił z kolei Donald Tusk, prezes Rady Ministrów. – Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania – dodał.

fot. Maciej Mutwil (34)

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi świat, w tym także świat nauki to budowanie strategii bezpieczeństwa międzynarodowego w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne.

- Rola Politechniki Śląskiej jest w tym procesie oczywiście istotna, ponieważ jesteśmy ulokowani w pobliżu przedsiębiorstw zajmujących się obronnością. Współpracujemy z przemysłem zbrojeniowym, od lat kształciliśmy ekspertów w tym zakresie, którzy dziś pracują w tych zakładach. Prowadzimy także badania naukowe w tym zakresie, ale co ważne skupiamy się nie tylko na twardych technologiach wojskowych, ale także rozwijamy się w zakresie cyberbezpieczeństwa – mówił rektor Politechniki Śląskiej. Prof. Arkadiusz Mężyk był jednym z gości, z którymi rozmawialiśmy podczas „Spotkań z Politechniką Śląską” na specjalnym stoisku kongresowym.

slider_12

Wśród gości, którzy mówił o działaniach Politechniki Śląskiej w zakresie obronności był także zastępca dyrektora Centrum Cyberbepieczeństwa Politechniki Śląskiej dr inż. Jarosław Homa.

- Szkolimy specjalistów, którzy będą sobie z tymi zagrożeniami poradzić. Zgłaszają się do nas także pracownicy przedsiębiorstw z całego kraju, którzy chcą aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie – mówił dr inż. Homa. - Co ważne nasze Centrum jest w stanie także pomóc w budowaniu strategii firm i instytucji, które jeszcze nie wprowadziły odpowiedniej polityki cyberbezpieczeństwa. Tego problemu nie można już ignorować. Wkrótce wejdą w życie przepisy, które i tak wymuszą zatrudnienie w każdym kluczowym dla polskiej gospodarki przedsiębiorstwie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa – dodał Jarosław Homa.

fot. Maciej Mutwil (31)

Rozmowy i dyskusje na stoisku przyciągnęły zainteresowanych. W ramach "Spotkań z Politechniką Śląską" poruszaliśmy także inne istotne tematy. Z prof. dr hab. inż. Anną Skorek-Osikowską z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki rozmawialiśmy o neutralności klimatycznej. 

Profesor zaznaczyła, że aby dokonać niezbędnych zmian w gospodarce, potrzebne są w pierwszej kolejności w społeczeństwie - wszyscy powinni być przekonani, że proces transformacji energetycznej jest konieczny, ale także pozytywny.

To jeden z kierunków, na który stawia Politechnika Śląska kształcąc studentów i ekspertów przyszłości. Kolejnym kierunkiem są nowe rozwiązania dla lotnictwa, o czym dyskutowaliśmy z kolei z dr. hab. inż. Jarosławem Kozubą, prof. PŚ.

Europejski Kongres Gospodarczy był także doskonałą okazją, żeby zaprezentować najciekawsze projekty badawcze realizowane w murach Politechniki Śląskiej. Odwiedzający zapoznali się z realizacjami Studenckich Kół Naukowych – m.in. łazikiem marsjańskim, dronem do zadań specjalnych, protezami i robotycznym pieskiem, który może zostać wykorzystany m.in. w terapii dzieci.

fot. Maciej Mutwil (30)

Relacje wideo z wszystkich prezentacji i rozmów w ramach cyklu "Spotkaj się z Politechniką Śląską" można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/@PolitechnikaSlaska

Projekty politechniczne przyciągały na nasze stoisko tłumy zainteresowanych. Wśród znamienitych gości pojawili się m.in. przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu, a wśród nich m.in. Ambasador Japonii w Polsce oraz przedstawiciele firm, z którymi współpracujemy na co dzień – APA Group oraz Fujitsu Poland. W ostatnim dniu kongresu stoisko Politechniki Śląskiej odwiedził także były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Politechnika Śląska prezentowała swój potencjał naukowy nie tylko na stoisku, ale także biorąc udział w licznych debatach i panelach dyskusyjnych, które dotyczyły istotnych tematów. Nasi naukowy brali udział m.in. w dyskusjach o technologiach dla klimatu, technologiach wspierających zieloną transformację w budownictwie, surowcach mineralnych, przemyśle 4.0, zrównoważonej logistyce miejskiej oraz rynku pracy inżyniera.

slider_18

Wydarzenie było sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wydarzenie było dofinansowane także ze środków Województwa Śląskiego - Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie